საქართველოსა და დსთ-ს ქვეყნების საგადასახადო სისტემები განსხვავდებიან ევროპის სხვა ქვეყნებისგან თავისი ლოიალურობით. თუმცა დსთ-ს ქვეყნების მიერ დაწესებული გადასახადების ძირითადი სახეები შეესაბამება მსოფლიო პრაქტიკაში ყველაზე გავრცელებულ გადასახადებს. სანამ აირჩევთ მეტ-ნაკლებად შესაფერის იურისდიქციას თქვენი ბიზნესისთვის, აუცილებელია, გაიგოთ ამა თუ იმ სახელმწიფოს ყველა სარგებელი და მინუსი. ამ სტატიაში დაწვროლებით განვიხილავთ პოსტსაბჭოური რეგიონის ქვეყნებს, რათა ობიექტურნი იყოთ არჩევანის გაკეთებისას.
რაზე გავამახვილოთ ყურადღება იურისდიქციის არჩევისას
თავდაპირველად, უნდა დაეყრდნოთ თქვენს სიტუაციას: გაიგოთ კომპანიის საქმიანობის სპეციფიკა, აირჩიოთ ფორმა, განსაზღვროთ მიზანი და გადაწყვიტოთ გსურთ თუ არა, გახდეთ ქვეყნის რეზიდენტი თუ უფრო მოსახერხებელია უბრალოდ იქ დაარეგისტრიროთ კომპანია. ასევე აუცილებელია, გაითვალისწინოთ:
- საწესდებო კაპიტალი კომპანიის რეგისტრაციის მომენტში;
- საგადასახადო ტარიფები და მოგების განაწილების პირობები;
- ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ ხელშეკრულების არსებობა თქვენს ქვეყანასთან;
- თქვენთვის საინტერესო ქვეყნის სპეციალური პირობები რეზიდენტებისთვისა და არარეზიდენტებისთვის;
- თქვენი აქტივების უსაფრთხოების და დაცულობის დონე;ვალუტასთან დაკავშირებული რისკები;
- საგადასახადო რეჟიმის თავისებურებანი ფიზიკური პირებისთვის.
დსთ-ს სხვადასხვა ქვეყნისა და საქართველოს კორპორაციული გადასახადის განაკვეთი ქ
| ქვეყანა | მოგებაზე | დივიდენდებზე | დღგ | დღგ-ს ბრუნვა | საშემოსავლო გადასახადი | სოციალური შენატანები | წყაროსთან | როიალტი |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| საქართველო | 15% | 5% | 18% | 32000,00$ | 20% | არ აქვს ი.პ-ს | 10% | 5% |
| სომხეთი | 20% | არ აქვს ი.პ-ს | 20% | 121000,00$ | 10-25% | 25-50% მინიმალური ხელფასი | 10% | არ აქვს ი.პ-ს |
| აზერბაიჯანი | 20% | 10% | 18% | 117000,00$ | 14-25% | 25-50% მინიმალური ხელფასი | 10% | 10% |
| რუსეთი | 20% | არ აქვს ი.პ-ს | 20% | 27000,00$ | 13% | 40% | 10% | 20% |
| უკრაინა | 18% | არ აქვს ი.პ-ს | 20% | 36000,00$ | 18% | 23,5% | 15% | 18% |
| ბელორუსია | 18% | არ აქვს ი.პ-ს | 20% | ავტომატურად | 13% | 35% | 15% | 15% |
| ყაზახეთი | 20% | არ აქვს ი.პ-ს | 12% | 91000,00$ | 10% | 18,5% | 15% | 15% |
დსთ-ს ქვეყნების და საქართველოს საგადასახადო სისტემებს აქვთ დაბეგვრის ბრტყელი შკალა. რაც იმას ნიშნავს, რომ საგადასახადო განივკვეთი ერთნაირია ყველა ადამიანისთვის მისი შემოსავლისგან დამოუკიდებლად. ჩვენს ქვეყანაში საშემოსავლო გადასახადი 20%-ია, ბელორუსიაში - 13%, ლიტვაში - 15%, უკრაინაში - 18%. ყველაზე დაბალია ყაზახეთში - 10%. მაგრამ ქვეყნების უმრავლესობაში შემოსავალზე პროგრესული დაბეგვრის სისტემაა: რაც უფრო მეტია შემოსავალი, მით მეტია განაკვეთი. დეტალურად განვიხილოთ თითოეული ქვეყანა, რომლებიც ზემოთ ცხრილშია მოცემული და ვნახოთ, რითი განსხვავდება დსთ-ს ქვეყნებისა და საქართველოს საგადასახადო სისტემები
სომხეთი
ბიზნესს, მიუხედავად მისი დამფუძნებლის მოქალაქეობისა, აქვს თანაბარი პირობები სომხეთში. ქვეყნის მთავრობა მხარს უჭერს და სტიმულს აძლევს ინვესტიციურ საქმიანობას მუდმივი მუშაობით საგადასახადო რეჟიმის ოპტიმიზაციაზე.სომხეთის საგადასახადო სისტემა ორსაფეხურიანია და სახელმწიფო გადასახადებს მიეკუთვნება:
- მოგების გადასახადი - 20%;
- საშემოსავლო გადასახადი - 10-25%;
- დღგ - 20%;
- აქციზი.
უცხოელები, რომლებიც ქვეყნის ტერიტორიაზე მუშაობენ, დამატებით იბეგრებიან სადაზღვეო კომპენსაციით 5%-ის ოდენობით, სხვა გადასახადები (დივიდენდები, როიალტი) - 15%-ით.
თუ გეგმავთ სომხეთში აიყვანოთ თანამშრომელი, მნიშვნელოვანია, გესმოდეთ სოციალური გადასახადების სისტემა. სახელმწიგო ბიუჯეტში ისინი უნდა ირიცხებოდეს, როგორც ერთი მთლიანი გადასახადი. გაანგარიშება შეიძლება შემდეგნაირად:
- 1000$ -მდე 1 თვის ხელფასზე სოციალური გადასახადი შეადგენს 5%-ს;
- 1000$-ზე მეტ 1 თვის ხელფასზე სოციალური გადასახადი შეადგენს 10%-ს;
- სამეწარმეო საქმიანობის შემოსავალზე:12500$-ზე ნაკლებ წლიურ შემოსავალზე - 5%;
- 12500$-ზე მეტი - 10%.
რაც შეეხება დღგ-ს, ზოგ შემთხვევაში, სომხეთში წარმომადგენლობის არმქონე უცხოელების კონტრაგენტი-რეზიდენტები, რომლებიც დღგ-ს გადამხდელები არიან, ამ უცხოელების სახელით აგებენ პასუხს დღგ-ს გადახდაზე.
აზერბაიჯანი
ბოლო წლებში აზერბაიჯანის მთავრობა აქტიურად ატარებს რეფორმებს დაბეგვრის სფეროში და ქმნის მიმზიდველ პირობებს საერთაშორისო ბიზნესისთვის. Doing Business -ის რეიტინგის მიხედვით, აზერბაიჯანმა გადაიწია მე-9 ადგილზე დსთ-ს ქვეყნებს შორის, უფრო მაღალი ადგილი უკავია მხოლოდ საქართველოს, რომელიც 2020 წლის მონაცემებით მე-2 ადგილზეა. ძირითადად ეს რეფორმების დამსახურებაა. აზერბაიჯანში 9 სავალდებულო გადასახადია, რომელთა გადახდაზე აუცილებელია, დახარჯოთ 159 საათი წელიწადში. საერთო საგადასახადო ტვირთი შეადგენს მოგების 40,7%-ს. ამ მომენტის მდგომარეობით აზერბაიჯანში მეწარმეებმა და ფიზიკურმა პირებმა უნდა გადაიხადონ შემდეგი გადასახადები:
- მოგების - 0%-დან 25%-მდე;
- დღგ - 18% (ბრუნვა 120000$-დან);
- ასევე მიწის და ქონების გადასახადი.
აზერბაიჯანში არსებობს, ე.წ. გამარტივებული გადასახადი, რომლითაც იბეგრება:
- მცირე საწარმოები 120000$-ის ოდენობის მაქსიმალური წლიური ბრუნვით, დღგ-ს გათვალისწინების გარეშე - 2%;
- კვების საწარმოები, რომელთა წლიური შემოსავალი აღემატება 120000$-ს - 8%;
- სამშენებლო და სატრანსპორტო საწარმოები - განსხვავებული განაკვეთებია, რასაც მრავალი ფაქტორი განაპირობებს.
რუსეთი
საგადასახადო სისტემის სიმარტივის რეიტინგის მიხედვით რუსეთი იკავებს 47-ე ადგილს და, დსთ-ს სხვა ქვეყნებისგან განსხვავებით, აქვს დაბეგვრის სამსაფეხურიანი სისტემა ბიუჯეტთან მიმართებაში: ფედერალური, რეგიონალური და ადგილობრივი.
ფედერალური გადასახადები და მოსაკრებლები:
- ფიზიკური პირის შემოსავლის გადასახადი - 13%;
- ასევე სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების გადასახადი, წყლის გადასახადი, სახელმწიფო გადასახადისა და მოსაკრებლის სხვადასხვა სახე.
ჯამში ქვეყნის ბიუჯეტში მოგიწევთ გადარიცხოთ 7 გადასახადი, რომელთაგან ერთი ეხება მოგების გადასახადს, ორი - თანამშრომლებს და 4 - სხვა გადასახადს. მსოფლიოს საშუალო მონაცემები გაცილებით მაღალია - 25,6 გადასახადი.მნიშვნელოვანია, მივიღოთ მხედველობაში ხელშეკრულება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ რუსეთსა და იმ ქვეყანას შორის, რომლის მოქალაქეობაც გაქვთ ან აწარმოებთ საქმიანობას მის ტერიტორიაზე, რათა არ მოგიწიოთ გადასახადის ორჯერ გადახდა. დღეის მდგომარეობით რუსეთს ხელშეკრულება დადებული აქვს 84 ქვეყანასთან, რომელთა შორის, სამწუხაროდ, საქართველო არაა.
უკრაინა
უკრაინაში წელიწადში 135 გადასახადია, და ეს აბსოლუტური ანტირეკორდია ამ მაჩვენებლით, გადასახადის მთლიანი განაკვეთი - 57,1%-ია, 657 საათი. შეგვიძლია, გამოვყოთ გადასახადების 3 ძირითადი ჯგუფი.გადასახადების პირველი ჯგუფი - დამსაქმებელი ხელფასის მიხედვით გადარიცხავს ბიუჯეტში:
- საშემოსავლო გადასახადი -18%;
- სავალდებულო სახელმწიფო სოციალური დაზღვევის ერთიანი შენატანი 22%;
- სამხედრო მოსაკრებელი -1,5%.
გადასახადების მეორე ჯგუფი - ფიზიკური პირები თავისით იხდიან ერთიან გადასახადს და ერთიან სოციალურ შენატანს საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე, ასევე საშემოსავლო გადასახადსა და სამხედრო მოსაკრებელს დაბეგვრის ზოგადი სისტემის შესაბამისად.გადასახადების მესამე ჯგუფი - იბეგრება პასიური შემოსავლები: საბანკო პროცენტები, როიალტი და ა.შ. ამათგან გადაიხდება გადასახადი 18%-ის ოდენობით (საშემოსავლო გადასახადის მსგავსად).
ბუნებრივია, რომ უკრაინის ბიუჯეტის ერთ-ერთი მთავარი წყარო გადასახადებია. 2020 წელს უკრაინის საგადასახადო სისტემაში რაიმე განსაკუთრებული ცვლილება არ ფიქსირდება.
ბელორუსია
მსოფლიოში ფიზიკური პირებისთვის ყველაზე დაბალი საშემოსავლო გადასახადის რეიტინგის მიხედვით, ბელორუსია იკავებს მე-5 ადგილს და საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი შეადგენს 12%-ს.
ბელორუსიის რესპუბლიკის საგადასახადო სისტემაც ორსაფეხურიანია: რესპუბლიკური და ადგილობრივი ბიუჯეტები.რესპუბლიკურ გადასახადებს მიეკუთვნება:
- მოგების გადასახადი -18%;
- კაპიტალის გაზრდის გადასახადი -18%;
- გადასახადი დივიდენდების სახით -12%;
- როიალტი - 16%;
- დამატებითი ღირებულების გადასახადი - 20%;
- აუცილებელი სადაზღვეო შენატანი -35%.
ასევე 2020 წლის დასაწყისიდან ბელორუსიაში მოქმედებს საშემოსავლო განაკვეთების შემდეგი სახეები:
- საშემოსავლო გადასახადების 16% დარიცხვა ხდება ინდ. მეწარმეების, ადვოკატების და ნოტარიუსების ძირითადი საქმიანობების შემოსავლიდან;
- 16% იბეგრება ხარჯების გადაჭარბებისას შემოსავალზე;
- განსაკუთრებული შემთხვევა - მაღალტექნოლოგიურ სფეროში დასაქმებულთა ინდივიდუალური საშემოსავლო გადასახადი 9%-ის ოდენობით;
- 6%-ით იბეგრება დივიდენდები, თუ 3 წლის განმავლობაში მოგება არ გადანაწილდა შიდა მიმღებ პირებს შორის;
- 0%-ს იხდიან დივიდენდებზე, თუ იქამდე მოგება არ განაწილებულა 5 წლის განმავლობაში.
იურიდიულ პირთათვის ბელორუსიაში გადასახადები არაა დამოკიდებული იურიდიული პირის ორგანიზაციულ-სამართლებრივ ფორმაზე. ეს ნიშნავს, რომ ბელორუსიაში შპს-თვის გადასახადები ისეთივე იქნება, როგორც ინდ. მეწარმისთვის, იგივე ეხება უცხოურ დაწესებულებებს.
ყაზახეთი
ყაზახეთი იკავებს მეოთხე ადგილს ყველაზე დაბალ საშემოსავლო გადასახადების რეიტინგში მსოფლიოს ქვეყნებს შორის - საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი შეადგენს 10%-ს. ყაზახეთის რესპუბლიკის საგადასახადო სისტემა იყოფა ადგილობრივ და საერთო სახელმწიფოებრივ გადასახადებად. მთლიანობაში, ყაზახეთის საგადასახადო სისტემა ჰგავს რუსეთისას, რომელიც ბევრად ლოიალურია, ვიდრე ევროპის სხვა ქვეყნებისა.
ყაზახეთის საერთო სახელმწიფოებრივი გადასახადების ძირითადი სახეები:
- კორპორაციული საშემოსავლო გადასახადი - 20%. არარეზიდენტებისთვის - 10%;
- დღგ - 12%, წარმოიშობა იმ შემთხვევაში, თუ კომპანიის ბრუნვა აღწევს 91000$-ს.
- საშემოსავლო გადასახადი - 10% რეზიდენტებისთვის და 20% არარეზიდენტებისთვის;
- წყაროსთან გადასახადი - 20% და 5%-დან 15%-მდე;
- სავალდებულო საპენსიო შენატანი - 10%.
2020 წელს იგეგმება დღგ-ს 8%-მდე შემცირება, ხოლო იურიდიული პირებისთვის და ინდ. მეწარმეებისთვის ქონების გადასახადზე 0%-ის დაწესება იმ საგადასახადო ობიექტებისთვის, რომლებიც გამოიყენება ტურიზმის სფეროში სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელებაში.
საქართველო
2020 წელს საქართველომ დაიკავა მე-9 ადგილი იურიდიული პირებისთვის ყველაზე დაბალი მოგების გადასახადების მქონე ქვეყნებს შორის. მცირე ბიზნესისთვის საქართველოში მოქმედებს დაბეგვრის შეღავათიანი რეჟიმი, რომლის თანახმადაც ბრუნვის გადასახადი შეადგენს 1%-ს. შეღავათიანი დაბეგვრის რეჟიმი მნიშვნელოვანი სტიმულია საქართველოში მცირე ბიზნესის განვითარებისთვის. გარდა ამისა, საქართველოს მთავრობამ მიიღო დაბეგვრის ესტონური მოდელი, რომლის მიხედვითაც, კომპანიას არ ეკისრება კორპორაციული გადასახადი შემოსავლის განმეორებით ინვესტიციის შემთხვევაში. საქართველოში ასევე შესაძლებელია, ბიზნესის წარმოება გადასახადებისგან თავისუფალ ზონაში. დაბალი საგადასახადო განაკვეთები, გადასახადებისგან განთავისუფლება, თავისუფალი ეკონომიკური ზონები - ყველა ამ ფაქტორმა საქართველო აქცია ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველ და ლოიალურ საგადასახადო იურისდიქციად მსოფლიოში.
დღეის მდგომარეობით ქვეყანაში არჩევენ 6 სახის სავალდებულო გადასახადს:
- დამატებითი ღირებულების გადასახადი - 18%;
- მოგების გადასახადი - 15%;
- საშემოსავლო გადასახადი - 20%
- დივიდენდებზე - 5%;
- გადასახადი იმპორტზე - 0%, 5% ან 12%;
- წყაროსთან გადასახადი - 10%-დან 15%-მდე;
- აქციზი - არაფიქსირებული თანხა
ყველა ჩამოთვლილი გადასახადი რეგულირდება სახელმწიფოს მიერ, გარდა ქონების გადასახადისა, რომელსაც ადგილობრივი ორგანოები ადგენენ.ასეთი მიდგომა რეზიდენტებსა და არარეზიდენტებს საშუალებას აძლევს, შექმნან მომგებიანი ბიზნესი საქართველოში, რაც ადრე საკმაოდ რთული იყო, როდესაც სახელმწიფოში იყო 22 სახის გადასახადი.დსთ-ს ქვეყნებისა და საქართველოს საგადასახადო სისტემები ასევე განსხვავდებიან იმით, რომ საქართველოში საპენსიო გადასახადი ყველაზე დაბალია, მათ შორის 2%-ს იხდის თანამშრომელი, 2%-ს - კომპანია და 2%-ს - თვითინ სახელმწიფო.

Налоговые системы стран СНГ и Грузии выгодно отличаются от налоговых режимов стран Европы своей лояльностью. Но основные виды налогов, взимаемых странах СНГ, соответствуют наиболее распространенным в мировой практике налоговым платежам. Перед тем как выбрать наиболее подходящую юрисдикцию для своего бизнеса необходимо понять все выгоды и минусы того или иного государства. В данной статье мы подробнее рассмотрим страны постсоветского региона, чтобы вы смогли быть объективными при выборе.
На что обратить внимание при выборе юрисдикции
Для начала нужно естественно отталкиваться от вашей ситуации: понять специфику деятельности компании, выбрать форму, определить цели и решить для себя хотите ли вы стать резидентом страны или выгодней просто зарегистрировать там компанию. Также необходимо учитывать:
- Уставной капитал на момент регистрации компании;
- Налоговые ставки и условия распределения прибыли;
- Наличие соглашения об избежание двойного налогообложения с вашей страной;
- Специальные условия для резидентов и нерезидентов интересующей вас страны;
- Уровень защиты и безопасности для ваших активов;
- Риски, связанные с валютой;Особенности налогового режима для физических лиц.
Ставка корпоративного налога в разных странах СНГ и Грузии
| Страна | На прибыль | На дивиденды | НДС | Оборот НДС | НДФЛ | Соцвзносы | У источника | Роялти |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Грузия | 15% | 5% | 18% | $32 000,00 | 20% | 2% | 10% | 5% |
| Армения | 20% | нет у ЮЛ | 20% | $121 000,00 | 10-25% | нет у ЮЛ | 10% | нет у ЮЛ |
| Азербайджан | 20% | 10% | 18% | $117 000,00 | 14-25% | 25-50% МРОТ | 10% | 10% |
| Россия | 20% | нет у ЮЛ | 20% | $27 000,00 | 13% | 40% | 10% | 20% |
| Украина | 18% | нет у ЮЛ | 20% | $36 000,00 | 18% | 23,5% | 15% | 18% |
| Белоруссия | 18% | нет у ЮЛ | 20% | авто-ски | 13% | 35% | 15% | 15% |
| Казахстан | 20% | нет у ЮЛ | 12% | $91 000,00 | 10% | 18,5% | 15% | 15% |
Налоговые системы стран СНГ и Грузии имеют плоскую шкалу налогообложения. Это означает, что налоговая ставка одинакова для человека независимо от его дохода. У нас в стране НДФЛ – 20%, в Белоруссии 13%, в Литве – 15%, на Украине – 18%. Самый низкий в Казахстане – 10%. Но в большинстве стран мира – прогрессивный налог на доходы: чем выше заработок, тем выше ставка. Давайте рассмотрим подробнее каждую из стран, приведенных в таблице выше и найдем, чем налоговые системы стран СНГ и Грузии отличаются.
Армения
Бизнес в Армении в независимости от гражданства его учредителей имеет равные условия. Правительство страны поддерживает и стимулирует инвестиционную деятельность постоянной работой над оптимизацией налогового режима.
Налоговая система Армения - двухуровневая и к государственным налогам относятся:
- Налог на прибыль 20%;
- Подоходный налог 10-25%;
- НДС 20%;
- Акцизный сбор.
С иностранцев, работающих на территории страны, дополнительно взимаются: страховое возмещение в сумме 5 % от годового дохода. Другие платежи (дивиденды, роялти) в сумме 15 %.
Иностранцы, которые проживают в стране 183 дня (налоговый год с 1 января по 3 декабря включительно) и более на территории Армении по считаются гражданином Армении.
Если вы планируете нанимать сотрудников резидентов в Армении важно понимать систему социальных отчислений. Они должны перечисляться как целевые выплаты в государственный бюджет. Рассчитать можно следующим образом:
- С заработной платы за 1 месяц до 1000$ сумма социального платежа составляет 5%;
- С заработной платы за 1 месяц более 1000$ сумма социального платежа составляет 10%.
Для предпринимательской деятельности с дохода:
- при годовом доходе до 12500$ – 5%;
- свыше 2500$ – 10%.
Что касается НДС в случаях, когда иностранцы, не имеющие представительства в Армении их контрагенты-резиденты, являющиеся плательщиками НДС, несут ответственность по уплате НДС от их имени.
Азербайджан
Правительство Азербайджана в последние годы проводит активные реформы в сфере налогообложения и создает привлекательные условия для международного бизнеса. Согласно рейтингу Doing Business Азербайджан поднялся на 9 место среди стран СНГ, выше показатели только у Грузии, которая занимает 2 место на 2020 год. В основном это заслуга реформирования налоговой системы. В Азербайджане насчитывается 9 обязательных платежей на оплату которых необходимо потратить 159 часов в год. Общая налоговая нагрузка – 40,7% с прибыли. На данный момент предприниматели и физические лица в Азербайджане должны платить следующие налоги:
- на доходы – от 0 до 25%;
- НДС – 18% (выручка от 120 000$);
- А также земельный и на имущество.
В Азербайджане существует так называемый упрощенный налог, который взимается с:
- Малых предприятий с максимальным годовым доходом 120 000$ без учета НДС - 2%;
- Предприятий общепита, где их годовой доход превышает 120 000$ - 8%;
- Строительных и транспортных предприятий - разные ставки применяются в зависимости от нескольких факторов.
Россия
Согласно рейтингу по простоте налогообложения Россия находится на 47 месте и в отличие от других стран СНГ имеет трехуровневую налоговую систему в отношении бюджета: федеральную, региональную и местную.
Федеральные налоги и сборы это:
- Налог на доходы физических лиц 13%;
- А также налог на добычу полезных ископаемых, водный налог, разные виды государственных пошлин и сборов.
В целом вам необходимо будет переводить в бюджет государства 7 платежей, из которых 1 связан с выплатой налога на прибыль, 2 – за работников и 4 – на другие налоги. Средние показатели по миру гораздо больше – 25,6 платежей.
Важно проверять факт заключения Россией договора об избежании двойного налогообложения со страной резидентом которой вы являетесь или осуществляете деятельность на ее территории, если не хотите платить налоги дважды. На данный момент у России заключен договор с 84 странами среди которых, к сожалению, нет Грузии.
Украина
В Украине 135 налоговых платежей в год, и это абсолютный негативный рекорд по этому показателю, общая ставка налога - 57,1%, 657 часов. Можно выделить 3 основные группы доходов, которые облагаются налогами.
1 группа налогов - работодатель отчисляет в бюджет по заработной плате:
- НДФЛ в размере 18%;
- Единый взнос на общеобязательное государственное социальное страхование - 22%;
- Военный сбор - 1,5%.
2 группа налогов - физические лица-предпринимателей платят единый налог (ЕН) и ЕСВ самостоятельно в зависимости от особенностей деятельности, а также НДФЛ и военный сбор при общей системы налогообложения.
3 группа налогов - платится с пассивных доходов: банковских процентов, роялти и тому подобное. Из них уплачивается налог в размере 18% (подобно тому, как НДФЛ).
Естественно, что налоги являются основным источником доходов украинского бюджета. На 2020 год особых изменений в налогообложении Украины пока нет.
Беларусь
Согласно рейтингу о самых низких подоходных налогах в странах мира для физлиц Белоруссия на 5 месте и ставка подоходного налога (в %) составляет 12.
Налоговая система Республики Беларусь также имеет двухуровневую структуру: республиканский и местный бюджеты.
К республиканским налогам относятся:
- Налог на прибыль – 18%;
- Налог на прирост капитала – 18%;
- Доход в виде дивидендов – 12%;
- Доход в виде роялти – 16%;
- Налог на добавленную стоимость – 20%;
- Обязательные страховые взносы – 35%;
Также с начала 2020 года в Белоруссии действуют такие ставки подоходного налога:
- 16% подоходного налога начисляется на доходы от основной деятельности ИП, адвокатов и нотариусов;
- 16% взимается от суммы превышения расходов над доходами;
- 13% - основная ставка на все доходы физических лиц (в т.ч. наемных работников);
- Особый случай - индивидуальный подоходный налог в 9% с работающих в Парке высоких технологий;
- 6% взимают с дивидендов, если в течение 3-х лет подряд не было распределения прибыли между отечественными получателями;
- 0% платят по дивидендам, если прибыль не распределялась в течение 5 лет до этого.
Налоги для юридических лиц в Беларуси не зависят от организационно-правовой формы юридического лица. Это значит, что налоги для ООО в Беларуси будут такими же как для ИП, тоже самое касается иностранных учредителей.
Казахстан
Казахстан находится на 4 месте в рейтинге самых низких подоходных налогов для физлиц стран мира - ставка подоходного налога составляет 10%. В налоговой системе Республики Казахстан налоги подразделяются на общегосударственные и местные налоги. В целом налоговая система Казахстана похожа на российскую, которая намного мягче, чем в большинстве европейских стран.
Основные виды общегосударственных налогов Казахстана:
- Корпоративный подоходный налог - 20%, для нерезидентов - 10%;
- НДС - 12%, возникает при достижении оборота компании в 91 000 $;
- НДФЛ - 10 % для резидентов и 20 % для нерезидентов;
- Налог у источника - 20%, и от 15 до 5%;
- Обязательные пенсионные взносы - 10%.
В 2020 году планируется снизить НДС до 8% и установить 0% к ставкам налога на имущество юридических лиц и ИП по объектам налогообложения, используемым при осуществлении предпринимательской деятельности в сфере туризма.
Грузия
В 2020 году Грузия заняла 9 место в рейтинге стран с самыми низкими налогами на прибыль для юридических лиц. Для малого бизнеса в Грузии действует льготный налоговый режим, согласно которому налог с оборота составляет 1% . Режимы льготного налогообложения в Грузии являются важным стимулом для развития малого бизнеса. Кроме того, правительство страны переняло модель налогообложения Эстонии, в которой нет корпоративного налога на повторное вложение средств с дохода компании. В стране также возможно ведение бизнеса в свободной от налогов зоне. Низкие налоговые ставки вместе с освобождением от налогов и свободные экономические зоны превратили Грузию в одну из наиболее привлекательных и лояльных налоговых юрисдикций в мире.
На данный момент в стране различают 6 типов обязательных выплат:
- налог на добавленную стоимость – 18%;
- на доход организации – 15%;
- подоходный налог– 20%;
- на дивиденды — 5%;
- налог на импорт – 0% или 5% или 12%;
- налог у источника – от 10 до 15%
- акциз – не фиксированная сумма.
Все перечисленные виды налогов регулируются государством, кроме налога на имущество, который устанавливается местными органами управления.
Такой подход к выплатам позволяет сформировать резидентам и нерезидентам прибыльный бизнес в Грузии, что было затруднительно ранее, когда в государстве взималось 22 вида налога.
Налоговые системы стран СНГ и Грузии отличаются и тем, что пенсионные взносы в Грузии самые низкие, а именно – 2% платит сам сотрудник, 2% компания и 2% само государство.
Найти для своего бизнеса оптимальную юрисдикцию самостоятельно очень сложно, потому что необходимо рассматривать огромное количество факторов, которые к тому же очень часто меняются в связи с нестабильной обстановкой в мире и странах ближнего зарубежья. Чтобы правильно сделать свой выбор лучше довериться профессионалам, которые смогут подобрать для вас оптимальную налоговую юрисдикцию.