გლობალური პანდემიის მიუხედავად, საქართველოს მთავრობა ცდილობს შექმნას ქვეყანაში უცხოელებისთვის მიმზიდველი ბიზნეს-გარემო. ამ წლის ყველა გამოწვევის გათვალისწინებით, ბიზნესის ატმოსფერო, საშეღავათო საგადასახადო სისტემის დამსახურებით, სტაბილურად გამოიყურება, რაც ერთმნიშვნელოვანი სტიმულია უცხოური კომპანიებისთვის ჩამოვიდნენ ამ ქვეყანაში. საქართველო სულ უფრო მეტ ყურადღებას იქცევს საერთაშორისო ბიზნეს გაერთიანების მხრიდან, რადგან დაბალი გადასახადები და რეგისტრაციის მარტივი პროცესი ხელსაყრელ გარემოს ქმნის ინვესტიციებისთვის.
საქართველო იურიდიულ პირებს, მართლაც რომ, ბევრ შეღავათს სთავაზობს გადასახადებზე, მაგალითად, გადასახადის სპეციალური რეჟიმი კომპანიის მოგებაზე, რომლის თანახმადაც, გადასახადის გადახდა საჭიროა მხოლოდ დივიდენდების განაწილებისას. უფრო დასწვრილებით საქართველოში ბიზნეს შეღავათებზე შეგიძლიათ, წაიკითხოთ ჩვენს სტატიაში.
ახალი საგადასახადო შეღავათები საქართველოში
შეღავათების დაწესება გახდა დამატებითი მოტივაცია კომპანიებისთვის, გადმოეტანათ თავისი საქმიანობა საქართველოში. ახალი საგადასახადო სისტემა ტრანსნაციონალურ კორპორაციებს ასტიმულირებს, გადმოიტანონ თავიანთი IT მომსახურების ცენტრები საქართველოში. ამის წყალობით, ისინი არა მარტო გადასახადებზე აკეთებენ ეკონომიას, არამედ შეუძლიათ, იმედი იქონიონ შრომის გადასახადის ხარჯების შემცირებაზეც. კომპანიების მეორე ტიპი, რომლის მიმართაც მიღებულია ახალი შეღავათები არის - სანავიგაციო.
საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის და, შესაბამისად, საგადასახადო შეღავათების მიღების ერთ-ერთი ძირითადი წინაპირობაა განმცხადებლის მინიმუმ ორწლიანი სამუშაო გამოცდილება. გარდა ამისა, აუცილებელია რეალური ბიზნესის დემონსტრირება საქართველოში (საქართველოში გაწეული ხარჯები, დაქირავებული პერსონალის ყოლა ქვეყანაში და ა.შ.).
საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის მიღება შეუძლია საქართველოს რეზიდენტ კომპანიას, რომელიც იბეგრება მოგების გადასახადით (საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 97-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად). ასევე, კომპანიის საქმიანობა უნდა იყოს ნებადართული (ნებადართული საქმიანობების ჩამონათვალი მოცემულია მთავრობის No 619 განკარგულებაში). ან კომპანიის პარტნიორს, რომლის მფლობელობაშია წილის მინიმუმ 50%, უნდა ჰქონდეს ამ სფეროში მუშაობის ორწლიანი გამოცდილება.
ინფორმაციული ტექნოლოგიების სერვისები უნდა მიეწოდოს იმ პირებს, რომელთა რეგისტრაციის ან მართვის ადგილი არის საქართველოს საზღვრებს გარეთ. ეს სერვისები შეიძლება მოიცავდეს ნებისმიერ ქვემოთ ჩამოთვლილს:
- პროგრამული უზრუნველყოფის გამოცემა;
- კომპიუტერული თამაშების გამოცემა;
- სხვა პროგრამული უზრუნველყოფის გამოცემა;
- კომპიუტერული პროგრამირება, კონსულტირება ან შერეული საქმიანობა.
ასეთი კომპანიებისთვის გათვალისწინებულია შემდეგი შეღავათები:
- მოგების გადასახადის განაკვეთი 5%-ის ოდენობით (15%-ის ნაცვლად);
- სახელფასო გადასახადი - 5%, ნაცვლად 20 %-სა;
- გარდა ამისა, დივიდენდების გადახდაზე დაკავებული გადასახადი იქნება 0%, 5% -ის ნაცვლად.
გამოდის რომ, საერთაშორისო კომპანიებს გადასახდელი ექნებათ მხოლოდ 5% გამოყვანილი მოგებიდან ( არ დაგავიწყდეთ, რომ საქართველოში მოქმედებს კაპიტალის რეინვესტირების ესტონური მოდელი, რაც გულისხმობს, რომ კომპანიებს ყოველთვიურად გადახდის ვალდებულება არ ეკისრებათ) და 5% ხელფასების გადახდისას, რაც არსებითად ამცირებს საგადასახადო ზეწოლას ბიზნესზე.
გარდა ამისა, საერთაშორისო კომპანიები საქართველოში ნაწილობრივ განთავისუფლებულები იქნებიან ქონების გადასახადისგან და შეეძლებათ, შეამცირონ კორპორაციული მოგების გადასახადის ბაზა.
როგორ შეიძლება საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის მოპოვება
აუილებელია დამტკიცებული ფორმით განცხადების დაწერა ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო სამსახურში, 10 სამუშაო დღის განმავლობაში სამინისტრო განიხილავს განაცხადს, თუ განაცხადი შეესაბამება მოთხოვნებს, ის გადაეცემა მთავრობას (განხილვის ვადები არ არის დადგენილი).
კომპანიამ, რომელსაც ახალი რეგულაციები ეხება, უნდა შეავსოს განაცხადი და მიიტანოს საგადასახადო სამსახურში. განცხადება განაცხადის შეტანაზე შედგება შემდეგისგან:
- სარეგისტრაციო მონაცემები (სახელი, ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმა, კომპანიის კოდი);
- საკონტაქტო ინფორმაცია (იურიდიული მისამართი, ფაქტიური მისამართი, ტელეფონი, ელექტრონული ფოსტა);
- საქმიანობის ტიპების ჩამონათვალი;
- დირექტორის ხელმოწერები.
საქართველოში საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის მოპოვებისას საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს მთავრობა, ასეთი კომპანიის რეესტრს აწარმოებს საგადასახადო სამსახური.
თუ თქვენი კომპანია აკმაყოფილებს ყველა ზემოჩამოთვლილ მოთხოვნას, მაშინ Jara Accounting-ის სპეიალისტები დაგეხმარებიან, უპრობლემოდ მიიღოთ საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი და შესაბამისი შეღავათები.

Несмотря на глобальную пандемию, правительство Грузии старается сделать бизнес-среду в стране привлекательной для инвесторов. Учитывая все вызовы этого года атмосфера для бизнеса выглядит стабильно благодаря льготным налоговым системам, что является однозначным стимулом для иностранных компаний переезжать в эту страну. Грузия привлекает все большее внимание международного бизнес-сообщества, поскольку становится выгодным местом для инвестиций с низкими налогами и простыми правилами регистрации.
Грузия действительно предлагает множество налоговых льгот для юридических лиц, например, специальный режим налога на прибыль компании, в соответствии с которым налог уплачивается только при распределении дивидендов. Подробнее обо всех ранее введенных льготах для бизнеса в Грузии вы можете прочитать в нашей статье.
Новые налоговые льготы в Грузии
Установление льгот для международных компаний стало дополнительной мотивацией для компаний переносить свою деятельность в Грузию. Новый налоговый режим для международных компаний стимулирует транснациональные корпорации к перемещению своих центров IT-услуг в Грузию. Благодаря этому они не только экономят на налогах, но и могут рассчитывать на сокращение расходов на оплату труда. Второй тип компаний, к которым применимы новые льготы, - судоходный.
Одним из основных условий для получения статуса международной компании и, следовательно, получения налоговых льгот является наличие у заявителя как минимум двухлетнего опыта работы. Кроме того, необходимо продемонстрировать наличие фактического присутствия бизнеса в Грузии (расходы, понесенные в Грузии, наличие наемного персонала в стране и т. д.).
Рассчитывать получить статус международной компании может компания-резидент Грузии, которая облагается налогом на прибыль (согласно части 1 статьи 97 Налогового кодекса Грузии). Также компания должна вести разрешенную деятельность (список разрешенных видов деятельности указан в постановлении правительства №619). Или не менее чем двухлетний опыт работы в данной сфере должен один из партнеров компании, владеющий как минимум 50% доли.
Услуги в области информационных технологий должны быть предоставлены лицам, чье место регистрации или место управления находится за пределами Грузии. Эти услуги могут включать в себя любое из следующего
- Выпуск программного обеспечения;
- Издание компьютерных игр;
- Выпуск другого программного обеспечения;
- Компьютерное программирование, консультирование и смежная деятельность.
Для этих компаний будут применяться следующие льготы:
- Ставка налога на прибыль в размере 5% (вместо 15%);
- Налог на заработную плату будет устанавливаться по ставке 5% вместо 20%;
- Кроме того, удерживаемый налог на выплату дивидендов будет составлять 0% вместо 5%.
То есть фактически международные компании будут платить только 5% с выведенной прибыли (не забывайте о том, что в Грузии действует эстонская модель реинвестирования капитала, обязательного ежемесячного платежа нет) и 5% при выплате заработных плат, что существенно снижает налоговую нагрузку на бизнес.
Кроме того, международные компании в Грузии будут частично освобождены от налога на имущество и смогут уменьшить базу корпоративного подоходного налога.
Как получить статус международной компании
Необходимо написать заявление в утвержденной форме в налоговую службу Министерства финансов, 10 рабочих дней в службе рассматривают заявление, если заявление соответствует требованиям, оно передается в правительство (сроки рассмотрения не оговорены).
Компания , которой касаются новые регуляции, должна заполнить заявление и принести в налоговую службу. Заявление на подачу заявки состоит из:
- Регистрационных данных (название, организационно-правовая форма, код компании);
- Контактной информации (юридический адрес, фактический адрес, телефон, e-mail);
- Списка видов деятельности;
- Подписи директора.
Итоговое решение о присвоение статуса Международной компании Грузии принимает правительство Грузии, реестр таких компаний ведет налоговая служба.
Если ваша компания соответствует всем вышеописанным требованиям, то специалисты Jara Accounting помогут без труда получить статус международной компании и полагающиеся льготы.