უარი გითხრეს ანგარიშის გახსნაზე ან მომსახურებაზე?
სტოპ-ლისტი არის ფირმების სია, რომლებსაც ბანკმა უარი უთხრა მომსახურებაზე, რადგან ისინი ეჭვმიტანილნი იყვნენ კანონის დარღვევაში. ბანკები კანონით ვალდებულნი არიან, გააკონტროლონ კლიენტების საქმიანობა, რათა თავიდან აიცილონ ფულის გათეთრება, გადასახადებისგან თავის არიდება და არ დაეხმარონ ევროკავშირისა და აშშ-ის მიერ დადებული სანქციების თავიდან აცილებაში გარკვეულ ფიზიკურ და იურიდიულ  პირებს. ასევე, თუ კომპანია არის სატრანზიტო კომპანია, ე.ი. მისი საქმიანობა არ არის დაკავშირებული საქართველოსთან და ანგარიში გამოიყენება მხოლოდ თანხის მიღებისა და გაგზავნისთვის.
შემოწმებები ტარდება ანგარიშის გახსნამდე, შემდეგ კი მისი მომსახურების პროცესში.
თუ შემოწმების შედეგებმა არ დააკმაყოფილა ბანკი, მას შეუძლია უარი თქვას ანგარიშის გახსნაზე, ოპერაციის შესრულებაზე  ან ცალმხრივად შეწყვიტოს ხელშეკრულება.
ამავე დროს, თქვენი კომპანია აღმოჩნდება სტოპ-ლისტში.
ზოგიერთი შეზღუდვა არ იწვევს სტოპ-ლისტში მოხვედრას. მაგალითად, თუ ანგარიში დაბლოკილია გადასახადების ბოლომდე გადაუხდელობის ან დაგვიანებული გადახდის გამო, თქვენ იქ არ აღმოჩნდებით.
ანგარიშის დაბლოკვის თავიდან ასაცილებლად მნიშვნელოვანია გადასახადებისა და მოსაკრებლების დროულად და სრული მოცულობით  გადახდა.
Jara Accounting საბუღალტრო მომსახურების ბაზარზე 4 წელზე მეტია არსებობს. ჩვენ საკუთარ თავზე ვიღებთ ანგარიშების წარდგენას. გადარიცხვების  გაანგარიშებას და მაკონტროლებელ ორგანოებთან კომუნიკაციას.
რა მოხდება, თუ სტოპ-ლისტში მოხვდებით?
ბანკი უარს იტყვის თქვენს მომსახურებაზე. თუ თქვენ გადაწყვეტთ უარის გასაჩივრებას სასამართლოში ან ეროვნულ ბანკში, ბანკს მოუწევს იმის ახსნა, თუ რა კრიტერიუმების საფუძველზე იქნა მიღებული გადაწყვეტილება.
როგორ გავიგოთ, მოხვდა თუ არა კომპანია სტოპ-ლისტში?
რა თქმა უნდა - ვერანაირად,  რადგან მასზე წვდომა მხოლოდ ბანკს აქვს. თუ თქვენ უარი გითხრეს  ანგარიშის გახსნაზე ან მომსახურებაზე,  შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ კომპანია ამ სიაში იყო შეყვანილი.
უარი შეიძლება დაკავშირებული იყოს ბევრ სხვა ფაქტორთან:
•  გამოჩნდა ახალი კონტრაჰენტი, რომელიც არ შეესაბამება ფირმის საქმიანობის სახეს.
• ბანკის უსაფრთხოების სამსახურმა ოპერაცია საეჭვოდ მიიჩნია. ეს ხდება იმ შემთხვევაში, თუ გადახდის დანიშნულება არ არის მითითებული ან ის არ შეესაბამება კომპანიის საქმიანობას.
• მოხსენით დიდი თანხა.
• არ არსებობს ფირმის საქმიანობასთან დაკავშირებული გადახდები: ხელფასების გადახდა, ქირის გადახდა, საქონლის შეძენა.
ბანკმა შეიძლება წამოიწყოს შემოწმება და თქვენ უნდა დაამტკიცოთ, რომ ყველაფერი რიგზეა - მაგალითად, თქვენ იხდით ხარჯების ამ პუნქტებს სხვა ბანკში არსებული ანგარიშიდან. თქვენ გაქვთ რამდენიმე ანგარიში. წვდომა იმ ოპერაციებზე, რომლებსაც ახორციელებთ ერთ ბანკში, მეორეს არ გააჩნია. აქედან გამომდინარე, შეიძლება გაჩნდეს კითხვები, მაგალითად, გადასახადების გადახდასთან დაკავშირებით - მზად იყავით გადახდების წარმოსადგენად.
როგორ გამოვიდეთ ბანკის სტოპ-ლისტიდან?
კანონის თანახმად, თქვენ გაქვთ უფლება სცადოთ, ბანკს დაუმტკიცოთ, რომ აწარმოებთ კანონიერ საქმიანობას, ხოლო  ბანკი ვალდებულია ხელახლა ჩაატაროს შემოწმება.
მან შეიძლება გადახედოს თავის გადაწყვეტილებას, თუ მტკიცებულებები დამაჯერებლად მიიჩნია.
ოპერაციის განხორციელებაზე უარის თქმის შემდეგ ბანკის თანამშრომლებს შეუძლიათ მოითხოვონ დოკუმენტები სიტუაციის გასარკვევად. მაგალითად, ხელშეკრულება კონტრაჰენტთან ან საგადახდო დავალება, რომელიც ადასტურებს გადასახადების დროულად და სრული მოცულობით  გადახდას. თუ თქვენ წარადგენთ დოკუმენტებს, ბანკი ვალდებულია გააანალიზოს ისინი 10 სამუშაო დღის ვადაში და გაცნობით თავისი გადაწყვეტილება.
თუ აღმოჩნდება, რომ კომპანია რაიმე უკანონო საქმეში არ არის გარეული,  საკითხი გადაწყვეტილია.
თუ შემოწმების შედეგების მიხედვით ბანკმა განმეორებით თქვა უარი მომსახურებაზე და თქვენ ამას არ ეთანხმებით, მიმართეთ საჩივრით საქართველოს ეროვნულ  ბანკს.
მარეგულირებელი ბანკს ახსნას მოსთხოვს, ჩაატარებს შემოწმებას და მიიღებს საბოლოო გადაწყვეტილებას. ამას შეიძლება დაახლოებით 20 სამუშაო დღე დასჭირდეს.
თუ ცენტრალური ბანკიც უარს იტყვის, რჩება სასამართლო. დარწმუნებული ხართ თქვენს სიმართლეში? მიიღეთ გამოცდილი ადვოკატის მხარდაჭერა და შეიტანეთ სარჩელი.
ხელის ჩაქნევა და იმ ბანკში წასვლა, რომელიც დათანხმდება თქვენს მომსახურებას, არ არის საუკეთესო გამოსავალი. კომპანია მაინც დარჩება სტოპ-ლისტში,  სანამ იმ ბანკი, რომლის  გამოც იგი ამ სიაში მოხვდა, უკან არ გამოიხმობს უარს.
დასკვნები:
ბანკებს უფლება აქვთ არ გაგიხსნან ანგარიში და უარი თქვან მომსახურებაზე ნებისმიერ დროს. მათ კანონით მოეთხოვებათ კლიენტების საქმიანობის კონტროლი და საეჭვო ტრანზაქციების თვალყურის დევნება.
კომპანიები, რომლებსაც უარი ეთქვათ მომსახურებაზე, ხვდებიან სტოპ ლისტში, რომელზეც მხოლოდ ბანკებს აქვთ წვდომა.
არის თუ არა მასში თქვენი კომპანია - მხოლოდ გამოცნობა შეიძლება, რადგან ბანკების სტოპ ლისტის  შემოწმება ვერ მოხერხდება.
თქვენ გაქვთ უფლება დაიწყოთ გადამოწმება ბანკისთვის  გარიგებასთან დაკავშირებული დოკუმენტების მიწოდებით. თუ აღმოჩნდება, რომ კომპანიას არაფერი დაურღვევია, ბანკი უკან გაიხმობს უარს და ფინანსური მონიტორინგი ამოგიღებთ სტოპ ლისტიდან.
თუ ბანკმა კვლავ უარი თქვა, თქვენ კი დარწმუნებული ხართ საკუთარ სიმართლეში, მიმართეთ საქართველოს ეროვნულ ბანკს. ცენტრალური ეროვნული ბანკის უარის შემდეგ მხოლოდ ის დაგრჩენიათ, რომ სასამართლოს მიმართოთ.
თუ არაფერს იღონებთ,  კომპანია დარჩება სტოპ ლისტში მაშინაც კი, თუ სხვა ბანკი დათანხმდა მის მომსახურებას. იმისათვის, რომ ბანკებმა არ ჩაგსვან სტოპ ლისტში,  შეისწავლეთ კანონი და გაიგებთ, რა ოპერაციებს უნდა მოერიდოთ. და აუცილებლად მიიღეთ პროფესიონალი ბუღალტრის მხარდაჭერა, რომელიც დაგეხმარებათ, რომ  უსაფრთხოდ იმუშაოთ.

Have you been refused an account opening or service?
The stop list is a list of companies which were refused to be served by a bank if they are suspected of violating the law. Under the law, banks are obliged to monitor the activities of clients to prevent money laundering, tax evasion, and assistance in evading sanctions imposed by the European Union and the United States of America on certain individuals and legal entities. Also, if the company is a transit company, i.e. its activities are not connected with Georgia, and the account is used only to receive and send money.
Inspections are made both before opening an account and afterward, during its service.
If the results of the inspection are not satisfactory to the bank, it may refuse to open an account, perform a transaction, or terminate the contract unilaterally.
In this case, your company will find itself on the stop list.
Some restrictions do not result in being put on the stop list. For example, if the account was blocked due to underpayment or late payment of taxes, you would not get into it.
To avoid blocking the account, it is necessary to pay taxes and fees on time and in full.
Jara Accounting has been operating in the accounting services market for more than 4 years. We will take reports, presentation, calculation of deductions, and deal with regulatory agencies upon ourselves.
What happens if you get on the stop list?
The bank will refuse to serve you. If you decide to challenge the refusal in a court of law or the Central Bank, the bank will have to explain what the criteria were for decision–making.
How do you know if a company has been put on the stop list?
There is likely no way because only the bank has access to it. If you have been refused an account or service, it can be assumed that the company has been put on the list.
Refuse can be related to many other factors:
• The appearance of a new counterparty that does not match the firm's line of business.
• The bank's security service considered the operation to be suspicious. This happens if the purpose of the payment is not specified or it does not correspond to the company's activity.
• You have withdrawn a large amount of money.
• There are no payments related to the company's activities: payment of wages, rent, and purchase of goods.
The bank may initiate an audit, and you will need to prove that everything is in order - for example, if you pay these expense items from an account at another bank, you have several accounts. Other banks do not have access to the transactions you make at one bank. So there may be questions concerning, for example, tax payments - be ready to provide payment demand orders.
How to get out of the bank’s stop list?
According to the law, you have the right to try to prove to the bank that you conduct legal activities, and the bank is obliged to conduct a repeated inspection.
It may review its decision if it considers the evidence to be strong.
After a refusal to carry out an operation, bank employees can request documents to clarify the situation, for example, a contract with a counterparty or payment order confirming the payment of taxes in due time and in full. If you provide the documents, the bank shall be obliged to analyse them and inform you about its decision within 10 working days.
If it becomes known that the company is not involved in anything illegal, the matter will be settled.
If the bank repeatedly denied service based on the results of the inspection and you don't agree, file a complaint with the Central Bank of Georgia.
The regulator will ask the bank for an explanation, conduct an inspection, and make a final decision. This can take up to 20 business days.
If the Central Bank also refuses, all that is left to do is the court. Are you confident of your rightness? Enlist the support of an experienced lawyer and file a lawsuit.
Giving up on the denial and approaching a bank that will agree to render service is not the best solution. The company will always remain on the stop list until the bank, which caused it, withdraws the refusal.
Conclusions:
Banks have the right not to open an account for you and to deny service at any time. The law obliges them to monitor customer activity and track suspicious transactions.
Companies that have been denied service are put on the stop list, which is accessed only by banks.
You can only guess whether your firm is on it, as there is no way to check the banks' stop list.
You have the right to initiate an inspection by providing the bank with documents related to the transaction. If it turns out that the company has not violated anything, the bank will revoke the denial and financial monitoring will remove you from the stop list.
If the bank repeatedly denies it and you are confident of your rightness, file a complaint to the Central Bank of Georgia. After the Central Bank's refusal, all that is left to do is the court.
If nothing is done, the company will remain on the stop list, even if another bank agreed to take it for service. To avoid being put on the stop list by banks, study the law and understand what operations you should avoid. And be sure to enlist the support of a professional accountant who will help you work safely.