საქართველოში ფინანსური და საგადახადო ანგარიშგება წარმოადგენს დოკუმენტების წარდგენის მოსახერხებელ სისტემას, რომელიც შეესაბამება მსოფლიო და ევროპულ სტანდარტებს. 2000 წლიდან მოყოლებული ქვეყანაში გატარდა რამდენიმე რეფორმა: თავდაპირველად, მთავრობამ დაამტკიცა საბუღალტრო აღრიცხვისა და ფინანსური აუდიტის წესები, შემდეგ შეამცირა საგადასახადო ზეწოლა მოქალაქეებსა და კომპანიებზე. შედეგად ჩამოყალიბდა სახელმწიფო უწყებებში წარსადგენი ანგარიშგებების გასაგები პროცედურა.
ანგარიშგების სისტემა, პირველ რიგში, გათვლილია მეწარმეებსა და მსხვილ კომპანიებზე. დაბალი საგადასახადო განაკვეთის დამსახურებით კი ქვეყანა სულ უფრო მეტ უცხოურ კაპიტალს იზიდავს. ამიტომ აუცილებელია მეწარმეებმა იცოდნენ, თუ რას ემყარება საგადასახადო და სხვა მაკონტროლებელი ორგანოები. გავიგოთ, როგორ ხდება გადასახადების გადახდა საქართველოში და როგორ უნდა ჩავაბაროთ ანგარიში კომპანიის ფინანსური მდგომარეობის შესახებ.
ფინანსური ანგარიშგების სპეციფიკა საქართველოში
სახელმწიფო ახორციელებს ორგანიზაციების საქმიანობის აუდიტს, რათა არ დაუშვას ფულის გათეთრება, კაპიტალის კონტრაბანდა ან ტერორიზმის დაფინანსება.საწარმოთა ფინანსური ანგარიშგების წლიური მონაცემების მოწოდება ხდება საქართველოს კანონმდებლობისა და პერსონალური მონაცემების დაცვის მოთხოვნების მკაცრად გათვალისწინებით.საქართველოში გამოიყენება ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტები (ფასს). საქართველოში ფინანსური ანგარიშგების მიწოდება ხდება კანონით ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ.
კანონმდებლობის შესაბამისად, საქართველოს საწარმოები ვალდებულნი არიან, წარადგინონ წლიური ფინანსური ანგარიშგებები. ეს მონაცემები გადაეცემა ელექტრონული სახით. ნორმატიული დოკუმენტების თანახმად, ფინანსური ანგარიშგება უნდა წარედგინოს საანგარიშო წლის 1 ოქტომბრამდე. წლიური ფინანსური ანგარიშგება მოიცავს:
- საბალანსო უწყისს;
- მოგება-ზარალის უწყისს;
- ფულადი სახსრების მოძრაობის უწყისს;
- კომპანიის საქმიანობის წლიური შედეგების ანგარიშგებას;
- ფირმის მიმდინარე ფინანსურ მდგომარეობას;
- შენიშვნებს.
საწარმოები საქართველოში იყოფა 4 კატეგორიად პირველი კატეგორიის საწარმო
1. სუბიექტი, რომლის მაჩვენებლები საანგარიშგებო პერიოდის ბოლოს შემდეგი სამი კრიტერიუმიდან სულ მცირე ორ კრიტერიუმს აკმაყოფილებს:
ა) აქტივების ჯამური ღირებულება 50 მილიონს ლარს აღემატება;
ბ) შემოსავალი 100 მილიონ ლარს აღემატება;
გ) საანგარიშგებო პერიოდში დასაქმებულთა საშუალო რაოდენობა 250-ს აღემატება.
2. მეორე კატეგორიის საწარმო - სუბიექტი, რომელიც არ არის მესამე ან მეოთხე კატეგორიის საწარმო და რომლის მაჩვენებლები საანგარიშგებო პერიოდის ბოლოს შემდეგი სამი კრიტერიუმიდან სულ მცირე ორ კრიტერიუმს აკმაყოფილებს:
ა) აქტივების ჯამური ღირებულება 50 მილიონ ლარს არ აღემატება;
ბ) შემოსავალი 100 მილიონ ლარს არ აღემატება;
გ) საანგარიშგებო პერიოდში დასაქმებულთა საშუალო რაოდენობა 250-ს არ აღემატება.
3. მესამე კატეგორიის საწარმო სუბიექტი*, რომელიც არ არის მეოთხე კატეგორიის საწარმო და რომლის მაჩვენებლები საანგარიშგებო პერიოდის ბოლოს შემდეგი სამი კრიტერიუმიდან სულ მცირე ორ კრიტერიუმს აკმაყოფილებს:
ა) აქტივების ჯამური ღირებულება 10 მილიონ ლარს არ აღემატება;
ბ) შემოსავალი 20 მილიონ ლარს არ აღემატება;
გ) საანგარიშგებო პერიოდში დასაქმებულთა საშუალო რაოდენობა 50-ს არ აღემატება.
4. მეოთხე კატეგორიის საწარმო სუბიექტი, რომლის მაჩვენებლები საანგარიშგებო პერიოდის ბოლოს შემდეგი სამი კრიტერიუმიდან სულ მცირე ორ კრიტერიუმს აკმაყოფილებს:
ა) აქტივების ჯამური ღირებულება 1 მილიონ ლარს არ აღემატება;
ბ) შემოსავალი 2 მილიონ ლარს არ აღემატება;
გ) საანგარიშგებო პერიოდში დასაქმებულთა საშუალო რაოდენობა 10-ს არ აღემატება
მესამე და მეოთხე კატეგორიის საწარმოებს წლიური ფინანსური ანგარიშგების წარდგენის ვალდებულება გადავადდა 2021 წლის 1 ოქტომბრამდე. წლიური ფინანსური ანგარიშგების წარდგენა ხდება საბუღალტრო აღრიცხვის, ანგარიშგების და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურში.
საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესებისთვის ფინანსური და საგადასახადო ანგარიშგებების წარდგენა ხდება გამარტივებული სქემით. საწარმოს ზომიდან გამომდინარე, ანგარიშგების მოცულობა შეიძლება იყოს 2-დან რამდენიმე ასეულ გვერდამდე.მოსახერხებელია ის , რომ ანგარიშგების წარდგენა შესაძლებელია ელექტრონულად. ამასთანავე, მთელი ინფორმაცია ხელმისაწვდომია საზოგადოებისთვის და არის აბსოლუტურად გამჭვირვალე საქართველოს მოქალაქეთათვის. იმისათვის, რომ საბუთი მიიღონ განსახილველად, აუცილებელია, კომპანიის შესახებ შემდეგი მონაცემები მიუთითოთ:
- საწარმოს ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმა;
- იურიდიული და ფიზიკური მისამართი;ორგანიზაციის დასახელება;
- მარეგისტრირებელი ორგანო;
- სარეგისტრაციო ნომერი.
ფინანსური და საგადასახადო ანგარიშგება საქართველოში საშუალებას იძლევა, მიიღოთ დეტალური ინფორმაცია საწარმოს ფინანსურ მდგომარეობასა და მის კრედიტუნარიანობაზე, ასევე მისი საქმიანობის ფინანსურ შედეგებზე.ასევე აუცილებელი პროცედურაა ფინანსური აუდიტი, რომელიც ამოწმებს კომპანიის მაჩვენებლებს ყოველწლიური ფინანსური ანგარიშგებიდან. 2019 წლის იანვრიდან აუდიტი უნდა გაიაროს ყველა კომპანიამ, გარდა მესამე და მეოთხე კატეგორიის მეწარმეებისა. ამასთანავე, აუდიტი ითვალისწინებს, რომ მცირე და საშუალო ბიზნესების ანგარიშგებების ნაწილი უნდა იყოს კონფიდენციალური.
საგადასახადო ანგარიშგების სპეციფიკა საქართველოში
ქართული იურისდიქცია არაა მთლიანად თავისუფალი გადასახადებისგან, თუმცა მათი დონე საკმაოდ დაბალია, ხოლო თავად საგადასახადო რეჟიმი - ერთ-ერთი ყველაზე გამჭვირვალე, ლიბერალური, სანდო და მარტივია მსოფლიოს სხვა ქვეყნებს შორის. რაც დასტურდება იმით, რომ გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშის თანახმად, საქართველომ დაიკავა მეცხრე ადგილი დაბალი დაბეგვრის სისტემის მქონე ქვეყნების სიაში.
საქართველოში საგადასახადო ანგარიშგება იურიდიული პირების საგადასახადო ტვირთის შემცირებისა და შეგროვების პროცედურის გამარტივების მიზნით, ბოლო წლების რეფორმების შედეგად, საგადასახადო ანგარიშგების ჩაბარება ხდება შემდეგი სახით:
- ანგარიშგებაში ყველა თანხის მითითება ხდება ლარში;
- საანგარიშო თვის დეკლარაციები გადაიცემა ყოველთვიურად, შემდეგი თვის 15 რიცხვამდე; დეკლარაციები ივსება პირველადი დოკუმენტების საფუძველზე, რომელთა უმრავლესობა წარმოდგენილია ელექტრონული სახით შემოსავლების სამსახურის პორტალზე.
საქართველოში გადასახადების აკრეფა ხდება ადგილობრივ და სახელმწიფო (ეროვნულ) დონეზე. სულ არის 6 სახის ძირითადი გადასახადი:
- მოგების გადასახადი (დივიდენდზე (5%)) - 15%;
- ფიზიკური პირის საშემოსავლო გადასახადი (დივიდენდზე 5%) - 20%;
- დამატებითი ღირებულების გადასახადი ( გარდა სამედიცინო მომსახურების, განათლებისა და ექსპორტის) - 18%;
- იმპორტის გადასახადი - 0%, 5% ან 12%;
- აქციზის გადასახადი;ქონების გადასახადი - 1%-მდე.
2019 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდა სავალდებულო საყოველთაო საპენსიო მოსაკრებელი ფიზიკური პირებისგან და საწარმოებიდან (თვითდასაქმებულებს აქვთ უფლება უარი თქვან მოსაკრებლის გადახდაზე). საპესიო მოსაკრებლის განაკვეთია - ფიზიკური პირის ხელფასის 2%, ამდენივეს იხდის საწარმო თანამშრომელზე. საპენსიო მოსაკრებელი აუცილებელია იმ პირთათვის, რომლებსაც 2018 წლის 6 აგვისტოს მდგომარეობით არ შესრულებიათ 40 წელი, 40 წელს ზევით პირებს კი შეუძლიათ, უარი თქვან გადასახადზე.
საქართველოში ყველა გადასახადი , გარდა ქონების გადასახადისა, არის საერთო სახელმწიფოებრივი. ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ კანონის თანახმად, ქვეყნის მთავრობას არ აქვს უფლება, აწიოს საერთო გადასახადის განაკვეთები (გამონაკლისისა აქციზი) ან შემოიღოს ახალი გადასახადი რეფერენდუმის ჩატარების გარეშე.უცხოელ მეწარმეთა მოზიდვისა და ბიზნესის სფეროს გაფართოების მიზნით, საქართველოში გადასახადების გადახდა ხდება კომფორტული სქემით. მთელი დოკუმენტაციის მიწოდება შესაძლებელია ელექტრონულად, რათა თავიდან აცილებულ იქნას ბიუროკრატია და დაჩქარდეს იურიდიული პირის საქმიანობის კონტროლის პროცესი.
როგორ შევადგინოთ ანგარიშგება
რაც უფრო დეტალურადა დეკლარირდება ფინანსური და საგადასახადო ანგარიშგებები, მით უფრო მცირეა შანსი, დაარღვიოთ კანონი და დაგეკისროთ სერიოზული ჯარიმა. ამიტომ დამოუკიდებლად დოკუმენტების გაფორმებამდე საჭიროა, დაკვირვებით შეისწავლოთ ორი ნორმატივი: საქართველოს საგადასახადო კოდექსი და კანონი ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ. ყველაზე უკეთესი კი იქნება, დაგვიკავშირდეთ ჩვენ და დაგეხმარებით გაერკვეთ საქართველოში დაბეგვრის სისტემის ყველა ნიუანსში.ყველაფერი ზემოაღნიშნული კი არის ზუსტი, მაგრამ ეს მაინც ზოგადი ინფორმაციაა, რათა შეგექმნათ წარმოდგენა იმაზე, თუ რა ჯდება ინდ. მეწარმის და შპს-ს შენახვა საქართველოში 2020 წელს. იმისათვის რომ იცოდეთ, ზუსტად რა თანხა დაგჭირდებათ, უმჯობესია, მიმართოთ პროფესიონალურ გაანგარიშებას, რადგან ყველა შემთხვევა უნიკალურია და ყველა ბიზნესს აქვს თავისი სპეციფიკური მახასითებლები, რომლებსაც შეუძლიათ ან შეამციროს ან მნიშვნელოვნად გაზარდოს წლიური ხარჯების ოდენობა.

Финансовая и налоговая отчетность в Грузии
Финансовая и налоговая отчетность в Грузии представляет собой удобную систему подачи документов, соответствующую современным мировым и европейским стандартам. Начиная с 2000 года в стране произошло несколько реформ: сначала правительство утвердило нормы бухучета и финансового аудита, а после снизило налоговую нагрузку на граждан и компании. В результате появилась понятная процедура отчетности перед государственными органами.
В первую очередь система отчетности рассчитана на предпринимателей и крупные компании. А с учетом низкой налоговой ставки, страна привлекает все больше иностранного капитала. Поэтому предпринимателям необходимо знать, на что опирается налоговая и другие контролирующие органы. Узнаем, как платят налоги в Грузии и как правильно отчитываться о финансовом положении компании.
Специфика финансовой отчетности в Грузии
Государство ревизует деятельность организаций, чтобы не допустить отмывание денег, незаконный ввоз капитала или финансирование терроризма.
Данные годовой финансовой отчетности предприятий предоставляются в строгом соответствии с законодательством Грузии и требованиями о защите персональных данных.
В Грузии применяются Международные стандарты финансовой отчетности (МСФО). Подача финансовой отчетности в Грузии регулируется Законом о бухгалтерском учете и аудите бухгалтерской отчетности.
В соответствии с законодательством, предприятия Грузии обязаны подавать годовые финансовые отчеты. Передача этих данных происходит в электронном виде. Согласно нормативным документам, финансовая отчетность должна быть раскрыта до 1 октября года, следующего за отчетным. Годовой финансовый отчет включает в себя:
• бухгалтерский баланс;отчет о прибылях и убытках;
• пояснение о перемещении средств на счетах компании;
• итоги экономической деятельности компании за год;
• текущее финансовое состояние фирмы;
• примечания.
Все предприятия в Грузии делятся на 4 категории
1. Предприятие первой категории – субъект, показатели которого к концу отчетного периода удовлетворяют не менее чем двум из следующих трех критериев:
• cуммарная стоимость активов превышает 50 миллионов лари;
• доход превышает 100 миллионов лари;
• средняя численность занятых лиц за отчетный период превышает  250;
2. Предприятие второй категории – субъект, не являющийся предприятием третьей или четвертой категории, показатели которого к концу отчетного периода удовлетворяют не менее чем двум из следующих трех критериев:
• суммарная стоимость активов не превышает 50 миллионов лари;
• доход не превышает 100 миллионов лари;
• средняя численность занятых лиц за отчетный период не превышает 250-ти;
3. Предприятие третьей категории – субъект, не являющийся предприятием четвертой категории, показатели которого к концу отчетного периода удовлетворяют не менее чем двум из следующих трех критериев:
• суммарная стоимость активов не превышает 10 миллионов лари;
• доход не превышает 20 миллионов лари;
• средняя численность занятых лиц за отчетный период не превышает 50-ти;
Предприятие четвертой категории – субъект, показатели которого к концу отчетного периода удовлетворяют не менее чем двум из следующих трех критериев:
• суммарная стоимость активов не превышает 1 миллиона лари;
• доход не превышает 2 миллионов лари;
• средняя численность занятых лиц за отчетный период не превышает 10-ти;
*Предприятиям третьей и четвертой категории дана отсрочка по подаче годовой финансовой отчетности до 1 октября 2021 года. Годовая финансовая отчетность подается в Службу надзора за бухгалтерским учетом, отчетностью и аудитом.
Финансовая и налоговая отчетность в Грузии для предприятий малого и среднего бизнеса сдается по упрощенной схеме. В зависимости от размера предприятия объем отчетности может составлять от 2 до нескольких сотен страниц.
Удобство в том, что отчет можно подать в электронном виде. При этом вся информация находится в публичном доступе и является абсолютно прозрачной для граждан Грузии. Чтобы документ приняли к рассмотрению, необходимо указать следующие сведения о компании:
• организационно-правовую форму предприятия;
• юридический и физический адрес;
• наименование организации;регистрирующий орган;
• номер регистрации.
Финансовая и налоговая отчетность в Грузии позволяет получить детальную информацию о финансовом состоянии предприятия и его кредитоспособности, а также о финансовых результатах его деятельности.
Также обязательной процедурой является финансовый аудит, который сверяет показатели компании из ежегодного финансового отчета. С января 2019 года аудит нужно проходить всем компаниям, кроме предприятий третьей и четвертой категории. При этом аудит предусматривает, что часть отчетности предприятий малого и среднего бизнеса будет конфиденциальной.
Специфика налоговой отчетности в Грузии
Грузинскую юрисдикцию нельзя назвать безналоговой, но уровень их достаточно низкий, а сам налоговый режим – один из самых прозрачных, либеральных, надежных и простых среди других стран мира. Это можно подкрепить тем фактом, что Грузия заняла 9 место в списке стран с низким налогообложением согласно Докладу о глобальной конкурентоспособности.
Налоговая отчетность в Грузии, чтобы снизить налоговую нагрузку на юридических лиц и упростить процедуру сбора, в результате реформ последних лет, по налогам отчитываются следующим образом:
• все суммы в отчете указываются в лари;
• подача декларации за отчетный месяц, ежемесячно, до 15-го числа следующего месяца;
• Декларации заполняются на основе первичных документов, которые в большинстве, находятся в электронном виде, на портале налоговой службы.
Налоги в Грузии взимаются на местном и государственном (национальном) уровне. Всего здесь существует 6 основных налогов:
• Налог на прибыль (на дивиденды(5%)) – 15%
• Подоходный налог с населения (на дивиденды 5%) – 20%
• Налог на добавленную стоимость (кроме медицинского обслуживания, образования и экспорта) – 18%
• Налог на импорт (таможенные пошлины) – 0%, 5% или 12%
• Акцизный налог
• Налог на имущество – до 1%
С 1 января 2019 года введен обязательный всеобщий пенсионный сбор с физических лиц и предприятий (самозанятые имеют право отказаться от уплаты сбора). Ставка пенсионного сбора: 2% заработной платы физического лица, столько же платит за работника предприятие. Пенсионный сбор обязателен для лиц, которым на 6 августа 2018 года не исполнилось 40 лет, лица же старше могут отказаться.
Все налоги в Грузии, кроме налога на имущество, являются национальными. Согласно Закону об экономической свободе, правительство страны не имеет права повышать ставки национальных налогов (исключение – акцизы) или вообще вводить новые без одобрения населением путем референдума.
Чтобы привлекать больше иностранных предпринимателей и расширять сферу бизнеса, налоги в Грузии уплачиваются по удобной схеме. Всю документацию можно подавать в электронной форме, чтобы избежать бюрократии и ускорить процесс контроля за деятельностью юридического лица.
Как составлять отчетность
Чем точнее и подробнее проработана декларации о финансовой и налоговой отчетности, тем меньше шансов нарушить закон и получить серьезный штраф. Поэтому перед самостоятельным формированием документов нужно тщательно изучить два нормативных положения: Налоговый кодекс Грузии и статьи закона «О бухгалтерском учете, отчетности и аудите». А лучше всего связаться с нами и мы поможем разобраться вам со всеми нюансами налогообложения в Грузии.
Все подсчеты приведенные выше хоть и точны, но это общая информация для того, чтобы у вас появилось представление о том сколько стоит содержание ИП и ООО в Грузии в 2020 году. Чтобы точно знать сколько именно вам потребуется средств лучше обратится за профессианальным рассчетом, потому что каждый случай уникален и у каждого бизнеса есть свои специфические особенности, которые могут уменьшить или существенно увеличить сумму годовых расходов.