ბუღალტერია რესტორნებსა და კაფეებში: ნიუანსები, რომლებიც უნდა იცოდეს მფლობელმა
რესტორანში ბუღალტრული აღრიცხვის მთავარი სირთულე ის არის, რომ ერთ დაწესებულებაში არის წარმოება, საცალო ვაჭრობა და მომსახურების მიწოდება.
ბიზნესის რეგისტრაციისას მნიშვნელოვანია სწორი საგადასახადო სისტემის არჩევა, რადგანაც მასზეა დამოკიდებული აღრიცხვის მოცულობა და სირთულე, რომელიც უნდა იყოს აწარმოოთ.
განვიხილოთ რესტორანში ბუღალტრული აღრიცხვის ორგანიზების ნიუანსები, რომელთა გათვალისწინებაც მოგიწევთ თქვენს საქმიანობაში.
წარმოების აღრიცხვა რესტორანში
საზოგადოებრივ კვებაში ბუღალტერია აღარ არის დაკავშირებული ვაჭრობასთან, არამედ დაკავშირებულია წარმოებასთან: პროდუქციის შეძენა, მათი გადამუშავება და მზა სახით, როგორც ცალკე პროდუქტის გაყიდვა.
რესტორანში წარმოების ბუღალტრული აღრიცხვა რთულია. ყველაზე ხშირად გამოყენებული მეთოდია „პარტიების მიხედვით“ - მზა პროდუქციის პარტიებად წარმოება და რეალიზაცია, მაგალითად, 15 პიცა ან 10 სალათი, სადაც თითოეული პარტიისთვის ცალკეული ინგრედიენტების გარკვეული რაოდენობა ჩამოიწერება.
სირთულე მდგომარეობს იმაში, რომ თქვენ უნდა თვალყური ადევნოთ ყველა ამ ხარჯს და ამასთანავე, არ დაივიწყოთ პერსონალის შრომა, აღჭურვილობის მომსახურება, შენობების დაქირავება, გადასახადები და ა.შ.
რესტორნებსა და კაფეებში ბუღალტრული აღრიცხვის ავტომატიზაცია ხელს უწყობს პროცესის გამარტივებას. იმისთვის, რომ რეალურ დროში აწარმოოთ დაწესებულებების მუშაობის ასეთი დეტალური აღრიცხვა,  თქვენ უნდა დანერგოთ ავტომატიზაციის სისტემა, რომელიც ყველა მონაცემს გადასცემს თქვენს ბუღალტრულ  პროგრამას.
ბუღალტრული აპლიკაციები ვერ უზრუნველყოფს ასეთ დეტალურ აღრიცხვას, ყველა ინფორმაცია ხელით უნდა შეიყვანოთ  - ეს ხანგრძლივი და შრომატევადი პროცესია, დიდი შანსია, რომ მონაცემები არაზუსტად იქნება შეყვანილი.
თუ თავიდანვე არ დანერგავთ ავტომატიზაციის სისტემას, ძალიან რთული იქნება სწორი და სარწმუნო აღრიცხვის ორგანიზება.
რაც უფრო უკეთესი და ფუნქციონალურია თქვენი სისტემა, მით ნაკლები ბუღალტრული სამუშაოს შესრულება მოგიწევთ.
ხელშეკრულება მატერიალური პასუხისმგებლობის შესახებ
ეს არის ხელშეკრულება თანამშრომელსა და საზ. კვების დაწესებულებას შორის, რომელიც:
● აწესებს ადმინისტრაციისა და დასაქმებულის ვალდებულებებს, უზრუნველყონ იმ დაწესებულების ქონების დაცულობა, რომელთანაც თანამშრომელი მუშაობს;
● განსაზღვრავს დასაქმებულის მატერიალურ პასუხისმგებლობას, თუკი  ამ ქონების უსაფრთხოება არ იქნება უზრუნველყოფილი.
ამავდროულად, მიუღებელი შემოსავალი (ხელიდან გაშვებული მოგება) არ ექვემდებარება თანამშრომლისგან გადახდევინებას. მატერიალური პასუხისმგებლობის ხელშეკრულება მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ დამსაქმებლისთვის, რომელიც შედეგად რწმუნდება,  რომ პროდუქტები ან აღჭურვილობა არ დაზიანდება, არამედ თავად თანამშრომლისთვისაც, რადგან იცავს მას უსაფუძვლო ეჭვებისა და პრეტენზიებისგან.
მატერიალური პასუხისმგებლობის ხელშეკრულების გარდა, რესტორანში ბუღალტრული აღრიცხვა შეიძლება მოიცავდეს სასაქონლო ანგარიშებს.
მატერიალურად პასუხისმგებელი პირების სასაქონლო ანგარიში
ეს არის ანგარიში მარაგების, საქონლისა და ტარის გადაადგილების შესახებ. იგი შედგენილია ორ ეგზემპლარად მატერიალურად პასუხისმგებელი პირების მიერ. პირველ ეგზემპლარს ერთვის ყველა შემოსავლისა და ხარჯის ზედნადები და გადაეცემა ბუღალტერიას, ხოლო მეორე ინახება.
ანგარიშის მომზადების პერიოდულობა და ვადები დგინდება ბრძანებით. პრაქტიკაში, საზოგადოებრივ კვებაში ეს კეთდება ცალ-ცალკე ყოველი დღისთვის.
ანგარიშის შედგენამდე ყველა დოკუმენტი უნდა იყოს დახარისხებული როგორც საქონლის „შემოსვლა“ და „გასვლა “.
სასაქონლო ანგარიში შედგება შემოსული ნაწილისაგან, რომელსაც ავსებს ფინანსურად პასუხისმგებელი პირი საქონლის მიღების დამადასტურებელი პირველადი დოკუმენტაციის საფუძველზე.
სასაქონლო ანგარიში შედგება შესავლის ნაწილისაგან, რომელსაც ავსებს მატერიალურად პასუხისმგებელი პირი საქონლის შემოსვლის დამადასტურებელი პირველადი დოკუმენტაციის საფუძველზე.
ანგარიშის შევსების წესი:
• საქონლისა და ტარის ნაშთის თანხები დღის დასაწყისში.
• ნაშთები უნდა შეესაბამებოდეს წინა ანგარიშის მონაცემებს დღის ბოლოს. ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით ივსება  მონაცემები დღის განმავლობაში  საქონლის შემოსლისა და გასვლის შესახებ პირველადი დოკუმენტაციის შესაბამისად, რის საფუძველზეც განხორციელდა ოპერაციები.
• ნაშთის თანხა დღის ბოლოს.
შრომის ანაზღაურება
რესტორნებში და კაფეებში ბუღალტრული აღრიცხვა მოიცავს თანამშრომლების რაოდენობის, ნამუშევარი  საათებისა და გამონამუშევრის  აღრიცხვას.
უპირველეს ყოვლისა, თქვენ უნდა განსაზღვროთ მუშაკთა რაოდენობა, რომლებიც ჩაერთვებიან თითოეულ უბანზე,  დაწესებულების ფართობისა და შევსების მიხედვით. გარდა ამისა, არ დაივიწყოთ შრომის დაცვის ნორმების დაცვა. როგორც წესი, ეს არის სამუშაო განრიგი 2 - 2-ის შუალედით,  კვირაში 40 საათი, საღამოს, ღამის, დღესასწაულების და შაბათ-კვირის ცალკე ანაზღაურებით საქართველოს შრომის კოდექსის შესაბამისად.
არსებობს შრომის ანაზღაურების ორი ფორმა, რომლებიც ყველაზე ხშირად გამოიყენება საზკვებაში:
დროითი (დროის მიხედვით): ხელფასის გამოთვლა ხდება  სარგოდან ან ფაქტობრივად ნამუშევარი დროის სატარიფო განაკვეთიდან გამომდინარე.
დროით-პრემიალური: ხელფასი შედგება ფაქტობრივად ნამუშევარი დროის შრომის ანაზღაურებისგან  და პრემიებისგან (თვიური ან კვარტალური) სამუშაოსა და მომსახურების ხარისხიანად შესრულებისთვის.
ცალკე თემაა შვებულებისა და საავადმყოფო ფურცლის გაფორმება.
მოხერხებულობისა და კონტროლისთვის აუცილებელია თითოეული თანამშრომლისთვის შვებულების განრიგის შედგენა, შვებულების ბრძანების გაცემა.
ხელფასების დარიცხვა და საპენსიო ფონდში სავალდებულო გადარიცხვების დათვლა.
გაიგეთ, რა ეღირება Jara Accounting-ის მომსახურება
კაფეში ან რესტორანში ინვენტარიზაციის შედეგების აღრიცხვა
რესტორანში, ბარში ან კაფეში ინვენტარიზაცია, როგორც წესი, ტარდება თვის ყოველ პირველ დღეს, მანამდე კი აუცილებელია ყველა შესავლისა და გასავლის დოკუმენტის გატარება.
თუ თქვენ გაქვთ ბარი, მაშინ უმჯობესია მენეჯერმა ან სხვა პასუხისმგებელმა პირმა ინვენტარიზაცია განახორციელოს  უფროს ბარმენთან ერთად.
სამზარეულოში ინვენტარიზაცია ტარდება შეფ-მზარეულთან და ტექნოლოგთან ერთად. ინვენტარიზაციის ჩატარების შემდეგ ხდება კაფეში ან რესტორანში არსებული მონაცემების დამუშავება და ნაშთების შეტანა სააღრიცხვო სისტემაში.
ყველა ნახევარფაბრიკატი სამზარეულოსა და ბარში იშლება ცალკეულ კომპონენტებად და ემატება ფაქტობრივ ნაშთს.
შემდეგ ჩვენ ვაანალიზებთ ინვენტარიზაციის შედეგებს რესტორანში, კაფეში ან ბარში.
თუ არის შეუსაბამობები ან სხვა კითხვები, ვამოწმებთ შემოსავალ-გასავალს, ტექნოლოგიურ ბარათებს,  პროდუქტის დამუშავების პროცენტს.
თუ არის შეცდომა, ის აუცილებლად უნდა გამოსწორდეს, რათა სისტემაში არასწორი მონაცემები არ შევიდეს. შემდეგ შეიძლება დაგავიწყდეთ ამის შესახებ  და ამით  პრობლემა მხოლოდ გამწვავდება.
თუ გაჩნდა შეკითხვა პროდუქტის პირველადი გადამუშავების დროს დანაკარგის პროცენტთან დაკავშირებით: ვაწარმოებთ დამატებით დამუშავებას;  ვადგენთ დამუშავების აქტს და ხელახლა ვიანგარიშებთ დანაკარგის პროცენტს. თუ პრობლემა ტექნოლოგიურ ბარათშია, მაშინ ვაწარმოებთ კერძის დამატებით დამუშავებას და ხელახლა ვიანგარიშებთ მთლიან ხარჯს ჩართული პროდუქტების მიხედვით   იმ პერიოდისთვის.
რესტორანში ასევე არსებობს ნაწილობრივი ინვენტარიზაცია, რომელიც ტარდება ერთი კატეგორიის საქონლის შესამოწმებლად, თუ ყველა ხარვეზის გამოსწორების შემდეგ მაინც შეინიშნება დანაკლისი ან მეტობა.
ნედლეულის, საქონლის, ტარის აღრიცხვა საწყობსა და ბუღალტერიაში
რესტორნებსა და კაფეებში ბუღალტრული აღრიცხვა ასევე მოიცავს საქონლისა და ნედლეულის შემოსვლების დაფიქსირებას, მათ შეფასებას.
ყველაფერი იწყება ხელშეკრულებების გაფორმებით, რასაც  დაწესებულება მოითხოვს  მიმწოდებლისგან.
მომწოდებელმა დამკვეთს უნდა გაუგზავნოს: ხელშეკრულების ორი ეგზემპლარი; საწარმოს საწესდებო დოკუმენტები; პრაისი; პროდუქციის სანიტარული სერტიფიკატები.
მიმწოდებელთან დადებულ ხელშეკრულებაში მნიშვნელოვანია მიეთითოს: განაცხადის შემდეგ მიწოდების ვადები;  მიტანის დრო; ამ ვადების დარღვევის შემთხვევაში კომპენსაციის წესი; გადახდის ვადები და პროდუქციის საფასურის გადახდის გადადება; გადახდის დაგვიანების შემთხვევაში კომპენსაციის წესი;  არალიკვიდური პროდუქტების დაბრუნების პირობები და კომპენსაცია ასეთ შემთხვევებში.
შემსყიდველთან მუშაობისას მას ფული უნდა გადასცეთ მხოლოდ ანგარიშის საფუძველზე.  დღის ბოლოს შემყიდველი ავსებს საავანსო ანგარიშს ჩეკებისა და სასაქონლო ზედნადების საფუძველზე, რის შემდეგაც აბარებს ნაშთს ან მას  უბრუნდება ზედმეტობა.  როგორც მრავალი წარმატებული დაწესებულების პრაქტიკა აჩვენებს, შესაძლებელია მუშაობა როგორც მიმწოდებლებთან, ასევე შემსყიდველებთან.
ხანდახან მიმწოდებლები ვერ ასწრებენ პროდუქტის დროულად მოტანას  და მყიდველს შეუძლია გადაარჩინოს სიტუაცია. გარდა ამისა, ზოგჯერ უფრო მომგებიანია საჭირო პოზიციების შეძენა ბაზარზე ან სუპერმარკეტში.
მიწოდებასთან ერთად, თქვენმა ბუღალტერმა ან თქვენ, თუ არ აპირებთ ვინმეს ანდოთ თქვენი ბუღალტრული აღრიცხვა, უნდა გაითვალისწინოთ ჩამოწერები.
ეს შეიძლება იყოს: გაფუჭება; პერსონალის კვება; სტუმრის გამასპინძლება; კერძების დამუშავება, რათა  მიმტანები გაეცნონ, ფოტოები და ა.შ. კერძის გემოვნური თვისებების  შემოწმება; კერძის წონის შემოწმება; სანიტარულ სტანდარტებთან შესაბამისობის შემოწმება და ა.შ. ყურადღება მიაქციეთ, რომ ჩამოწერა და უტილიზაცია შესაძლებელია მხოლოდ საგადასახადო ინსპექციის წარმომადგენლის თანდასწრებით.
დაწესებულების რენტაბელობა
დაწესებულების წმინდა მოგება გავყოთ ყველა დანახარჯის ჯამზე და გავამრავლოთ 100%-ზე (დანახარჯების რენატაბელობა).
რით გვემუქრება  შავ სიაში მოხვედრა? როგორ გაიგოთ, რომ თქვენ მასში მოხვდით? როგორ გამოვიდეთ ბანკის შავი სიიდან?

Главная особенность (и сложность) бухучёта в общепите связана с тем, что заведения работают сразу по трём направлениям: производство, услуги, торговля. Это нужно учитывать, выбирая систему налогообложения при регистрации бизнеса.
Предлагаем подробнее рассмотреть нюансы учёта, которые могут вызвать сложности. Особенно у предпринимателей, которые предпочитают вести бухгалтерию сами.
Производственное направление
Любое заведение общепита осуществляет производственную деятельность: закупает товары, обрабатывает — то есть производит из них блюда, а затем продаёт эти блюда как товар.
Для учёта производства обычно используют партионный метод. Вносить в учёные документы цену каждого ингредиента для одной порции салата или для одного торта нерационально. Поэтому количество нужных ингредиентов списывается на целую партию продуктов, например, сразу на 10 тортов или на 25 порций салата.
К производственным затратам относятся также:
- аренда помещения;
- обслуживание оборудования;
- зарплаты персонала;
- налоги и многое другое.
Само собой, сегодня не обязательно выполнять все расчёты вручную. Нужно выбрать подходящее программное обеспечение для автоматизации учёта. Некоторые современные версии настолько функциональны, что «ручной» труд бухгалтера сводится к минимуму.
Договоры о материальной ответственности
Такие соглашения заключаются между сотрудником кафе и нанимателем. В них устанавливаются:
- меры, которые должны принимать как работник, так и администрация к тому, чтобы сохранить в целости имущество заведения;
- возмещение из зарплаты работника, не обеспечившего сохранность вверенного ему имущества.
Упущенная выгода (прибыль, которую заведение недополучило из-за порчи имущества) не может быть взыскана с работника.
Договор о материальной ответственности защищает собственника заведения от убытков, связанных с воровством и порчей имущества, а работника — от необоснованных подозрений.
Товарный отчёт
Это ещё один важный документ для бухгалтерского учёта в ресторане. Он показывает движение товаров, запасов, тары и составляется материально ответственными лицами в двух экземплярах.
Перед составлением отчёта важно рассортировать все первичные документы на относящиеся к приходу и к выбытию товаров. На их основе и составляется отчёт. В нём указываются остатки товара, тары на начало дня и на конец дня.
«Утренние» остатки должны совпадать с «вечерними» предыдущего отчёта. Поступления и списания товаров вносятся по хронологии.
К одному из экземпляров отчёта нужно приложить приходные и расходные накладные и отдать в бухгалтерию, второй — оставить у себя.
По закону периодичность составления товарных отчётов устанавливают приказом руководства. Обычно в общепите практикуют ежедневные ТО.
Зарплаты
Важная часть бухучёта на любом предприятии — учёт количества работников и отработанного ими времени.
В соответствии с Трудовым кодексом Грузии количество часов в рабочей неделе не должно превышать 40, за работу в ночное время, в выходные и праздники должен быть предусмотрен повышенный тариф. Это базовые нормы охраны труда.
В ресторанах, кафе, барах часто практикуют график «2 через 2» и применяют одну из двух систем оплаты труда:
- Повременная. При такой форме оплаты на основании тарифной ставки или установленного оклада рассчитывается «цена» одной единицы рабочего времени, а по завершении месяца оплачивается отработанное время.
- Повременно-премиальная форма предполагает тот же метод, плюс ежемесячно или ежеквартально за хорошую работу сотрудникам начисляются премии.
С каждой зарплаты выполняются отчисления в пенсионный фонд.
Чтобы не забыть своевременно перечислить кому-то из работников отпускные, важно составить в начале года и утвердить график отпусков.
Инвентаризация
Процедуру инвентаризации в ресторанах, кафе и барах проводят не реже раза в месяц. Удобнее всего делать это в первый день каждого месяца, но предварительно нужно провести все расходные и приходные документы.
Инвентаризацией обычно занимаются управляющий и бухгалтер: на кухне — совместно с главным поваром или с технологом, в баре — со старшим барменом. Бухгалтер обрабатывает результат и вносит наличные остатки в систему учёта. Заготовленные, но ещё не реализованные в виде блюд полуфабрикаты, нужно разложить на ингредиенты и учесть в фактических остатках.
Инвентаризация — это не формальность. От того, насколько грамотно вы проанализируете её результаты и сделаете для себя выводы, будет зависеть прибыльность вашего бизнеса.
Причины расхождений остатков по документам и фактических могут быть разными. Это не обязательно воровство.
Не исключено, что в технологической карте блюда неверно рассчитаны потери при обработке продукта. Так, масса овощей уменьшается после очистки, масса мяса — после жарки. Если доля потерь рассчитана изначально неверно, в течение месяца накапливается существенное расхождение.
Что нужно сделать?
Дополнительную проработку. Для этого создаётся акт дополнительной проработки, в котором пересчитываются потери продукта в процентах.
Дополнительная проработка поможет и в случае проблем с технологической картой. Нужно будет создать акт и пересчитать расход по каждому продукту.
Если после исправления недочётов недостача или излишки в какой-то категории товаров образуются по-прежнему, можно проводить частичные инвентаризации, проверяя только эту категорию.
Учёт закупок
Важная часть ведения бухучёта в кафе и ресторанах — оценка и фиксация поступлений на склад или на кухню сырья, тары, товаров. Оформляется целым рядом документов.
Первый документ — договор на поставки. Запросите у поставщика два экземпляра. В договоре должны быть указаны:
- сроки, в которые продавец обязуется выполнить поставку с момента заявки;
- время доставки;
- условия оплаты;
- условия возврата продукции ненадлежащего качества;
- размеры компенсаций за срыв сроков, срыв поставки, неликвидный товар и т. п.
К договору также должны прилагаться копии уставных документов предприятия, санитарные на товары, прайс.
Можно работать напрямую с поставщиками, а можно пользоваться услугами закупщика. Закупщик получает деньги в бухгалтерии под отчёт. На основе накладных и чеков в конце дня он заполняет авансовый отчёт и сдаёт излишки суммы, или ему оплачивают перерасход.
Списания
Вместе с поставками, само собой, приходится вести и учёт списаний. Списываются не только просроченные продукты и разбитая посуда. Подлежат списанию ингредиенты для проработки блюд. Также списывают продукты на питание персонала. Иногда возникает необходимость угостить посетителя.
Однако списание и утилизация разрешены только в присутствии налогового инспектора. Либо если его известили в положенном порядке, а он не явился.
Рентабельность
Если чистую прибыль ресторана, кафе или бара разделить на все затраты и умножить на 100%, получится рентабельность. Следите за этим показателем, не позволяйте ему снижаться, ищите точки роста. Ваш бизнес должен приносить не только радость, но и доход.