რეგისტრაციის წესები საქართველოში
საქართველოში ყველა ბიზნეს მფლობელს არ სჭირდება სავაჭრო ნიშანი. როგორც წესი, მას იყენებენ მეწარმეები, რომელთაც სურთ თავიანთი უნიკალური ბრენდი განასხვავონ სხვა ნაცნობი სახელებისგან, როგორიცაა "საცხობი", "სადალაქო" ან "ატელიე".
ექსკლუზიური ბიზნეს სახელის რეგისტრაცია შესაძლებელია ოპტიმალურ დროში, საქართველოს სასაქონლო ნიშნის კანონის წყალობით. ის საშუალებას გაძლევთ დაასრულოთ დაჩქარებული რეგისტრაციის პროცედურა 10 სამუშაო დღეში, რის შემდეგაც კომპანიის სახელი დაცული იქნება როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე. როდესაც სხვა ქვეყნებში ამგვარ პროცედურას შესაძლოა თვეები ან წლებიც კი დასჭირდეს.
რა არის სავაჭრო ნიშანი?
ინტელექტუალური საკუთრების ტიპი, რომელიც გამოისახება ცნობადი ნიშნით, დიზაინით ან გამოსახულებით. სავაჭრო ნიშნით, რომელიც განსხვავებულია, ადვილად შეიძლება სხვადასხვა პროდუქტის ან მომსახურების იდენტიფიცირება.რეგისტრირებული სავაჭრო ნიშნის სიმბოლო.სავაჭრო ნიშნის მფლობელი შეიძლება იყოს ფიზიკური ან იურიდიული პირი, კომერციული ორგანიზაცია. სავაჭრო ნიშანი შეიძლება მოთავსებული იყოს შეფუთვაზე, ეტიკეტზე, ვაუჩერზე ან თვითონ პროდუქტზე.
რეგისტრაციის პროცედურა
სანამ სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის პროცედურას დაიწყებთ, უნდა დარწმუნდეთ, რომ ის ორიგინალია. ამის გაკეთება შესაძლებელია საქპატენტის - საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე.
თავად რეგისტრაციის პროცედურა ხდება რამდენიმე ეტაპად:
1. საქპატენტში განცხადების ქართულ ენაზე წარდგენა. ამ ეტაპზე სახელმწიფო ბაჟის გადახდა ხდება.
ასევე, განაცხადის წარდგენისას აუცილებელია სასაქონლო ნიშნის 3 მაღალი ხარისხის სურათი, ელექტრონული მედია სასაქონლო ნიშნის, მისი ზუსტი ზომების, ტიპისა და მოცულობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება, აგრეთვე საქონლისა და მომსახურების ჩამონათვალი, რომლებზეც გამოყენებული იქნება სავაჭრო ნიშანი.
2. ფორმალური გამოცდის ჩატარება. საქპატენტის სპეციალისტები ამოწმებენ დოკუმენტების პაკეტს და საჭიროების შემთხვევაში შეუძლიათ მოითხოვონ დამატებითი ინფორმაცია. სტანდარტული სარეგისტრაციო პროცედურით ამ ეტაპს 2 თვე სჭირდება, დაჩქარებული რეგისტრაცია - 3 დღე.
3. განცხადების არსებითი ექსპერტიზის ჩატარება. ის დაახლოებით 6 თვე გრძელდება და მიზნად ისახავს რეგისტრაციაზე უარის თქმის მიზეზების მოძიებას. დაჩქარებული რეგისტრაციის შემთხვევაში პროცედურისთვის 7 დღეა გამოყოფილი.
4. სასაქონლო ნიშნის გამოსახულების და განმცხადებლის მონაცემების გამოქვეყნება. ეს ეტაპი ტარდება განაცხადის შემოწმებიდან და დამტკიცებიდან 1 თვის ვადაში.
5. სარჩელის წარდგენა. თუ მიიღება გადაწყვეტილება საქპატენტის ქმედებების გასაჩივრების ან რეგისტრაციის გაუქმების შესახებ, საჩივრის შეტანა შესაძლებელია სასაქონლო ნიშნის გამოქვეყნებიდან 3 თვის ვადაში.
თუ საქპატენტის მიმართ არ არის პრეტენზია, სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის საფასურის გადახდის შემდეგ გაიცემა რეგისტრაციის მოწმობა მომდევნო 3 თვის ვადაში. ამ მომენტიდან სასაქონლო ნიშანი ითვლება ოფიციალურად გაცემულად და მოქმედებს 10 წლის განმავლობაში. ვადის გასვლის შემდეგ, ის შეიძლება გაგრძელდეს კიდევ 10 წლით შეუზღუდავი რაოდენობის ჯერ.
ჯარიმა სხვისი სასაქონლო ნიშნის გამოყენებისთვის
საქართველოში სხვისი სასაქონლო ნიშნის უკანონო გამოყენებისთვის გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის ვადა - 2 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა, მინიმალური კი, რაც შეიძლება დაკისრებული იყოს, არის ადმინისტრაციული ჯარიმა 500 ლარი, რომელიც გაიზრდება განმეორებით დარღვევის შემთხვევაში.
მნიშვნელოვანია იცოდეთ
საქართველოში სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციაზე განაცხადის შეტანა შეუძლიათ მხოლოდ მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე მოქალაქეებს ან ქვეყნის რეზიდენტებს. სხვა მეწარმეებს შეუძლიათ ამის გაკეთება სანდო წარმომადგენლების ან სერტიფიცირებული პატენტრწმუნებულების მეშვეობით, რომლებსაც აქვთ საქპატენტის სერტიფიკატი.

Правила регистрации в Грузии.
Товарный знак нужен далеко не каждому владельцу бизнеса в Грузии. Как правило, его используют предприниматели, желающие выделить свой уникальный бренд среди прочих привычных наименований, таких как «Пекарня», «Парикмахерская» или «Ателье».
Эксклюзивное наименование бизнеса можно зарегистрировать в максимально короткий срок благодаря грузинскому закону «О товарных знаках». Он позволяет за 10 рабочих дней оформить ускоренную процедуру регистрации, после чего название компании будет защищено как на местном, так и на международном рынке. В других странах на это могут уйти месяцы или даже годы.
Что такое товарный знак и из чего он состоит?
Товарный знак – это уникальный знак, обозначающий принадлежность товара или услуги к конкретной компании. Он выражается в виде слова, фразы, символа, логотипа, изображения, цветовой комбинации или их сочетания. Официальная регистрация товарного знака дает владельцу право использования знака в коммерческих целях, а также защищает его от использования другими лицами без разрешения.
Процедура регистрации
Перед тем, как начать процедуру регистрации товарного знака, необходимо убедиться в его оригинальности. Сделать это можно на сайте Сакпатента – Национального центра интеллектуальной собственности Грузии.
Сама процедура регистрации проходит в несколько этапов:
1. Подача заявления на грузинском языке в Сакпатент. На этом этапе производится оплата государственной пошлины.
Также при подаче заявления необходимо предоставить 3 качественных изображения товарного знака, электронный носитель с информацией о товарном знаке, его точных размерах, виде и объеме, а также список товаров и услуг, на которые будет наноситься данный товарный знак.
2. Проведение формальной экспертизы. Специалисты Сакпатента проверяют пакет документов и при необходимости могут затребовать дополнительную информацию. При стандартной процедуре регистрации этот этап занимает 2 месяца, при ускоренной регистрации – 3 дня.
3. Проведение экспертизы по существу заявления. Она длится около 6 месяцев и направлена на поиск причин для отказа в регистрации. При ускоренной регистрации на процедуру отводится 7 дней.
4. Опубликование изображения товарного знака и данных заявителя. Этот этап осуществляется в течение 1 месяца после прохождения экспертиз и одобрения заявки.
5. Подача претензии. В случае принятия решения об обжаловании действий Сакпатента или отмене регистрации, в течение 3-х месяцев после опубликования товарного знака можно подать претензию.
Если претензий к Сакпатенту не имеется, после оплаты пошлин за оформление товарного знака, в течение 3-х последующих месяцев выдается свидетельство о регистрации. С этого момента товарный знак считается официально оформленным, и будет действовать 10 лет. По истечении срока действия его можно продлить еще на 10 лет неограниченное количество раз.
Наказание за использование чужого товарного знака
За неправомерное использование чужого товарного знака в Грузии предусмотрен уголовный срок – до 2-х лет лишения свободы, а самое минимальное, что можно получить – административный штраф от 500 лари, который увеличится при повторном нарушении.
Это важно знать
Заявки на регистрацию товарного знака в Грузии могут подавать самостоятельно только граждане или резиденты страны с постоянным ВНЖ. Остальные предприниматели могут сделать это через доверенных лиц или аттестованных патентных поверенных, имеющих сертификат Сакпатента.