რეგისტრაციის წესები საქართველოში
საქართველოში ყველა ბიზნეს მფლობელს არ სჭირდება სავაჭრო ნიშანი. როგორც წესი, მას იყენებენ მეწარმეები, რომელთაც სურთ თავიანთი უნიკალური ბრენდი განასხვავონ სხვა ნაცნობი სახელებისგან, როგორიცაა "საცხობი", "სადალაქო" ან "ატელიე".
ექსკლუზიური ბიზნეს სახელის რეგისტრაცია შესაძლებელია ოპტიმალურ დროში, საქართველოს სასაქონლო ნიშნის კანონის წყალობით. ის საშუალებას გაძლევთ დაასრულოთ დაჩქარებული რეგისტრაციის პროცედურა 10 სამუშაო დღეში, რის შემდეგაც კომპანიის სახელი დაცული იქნება როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე. როდესაც სხვა ქვეყნებში ამგვარ პროცედურას შესაძლოა თვეები ან წლებიც კი დასჭირდეს.
რა არის სავაჭრო ნიშანი?
ინტელექტუალური საკუთრების ტიპი, რომელიც გამოისახება ცნობადი ნიშნით, დიზაინით ან გამოსახულებით. სავაჭრო ნიშნით, რომელიც განსხვავებულია, ადვილად შეიძლება სხვადასხვა პროდუქტის ან მომსახურების იდენტიფიცირება.რეგისტრირებული სავაჭრო ნიშნის სიმბოლო.სავაჭრო ნიშნის მფლობელი შეიძლება იყოს ფიზიკური ან იურიდიული პირი, კომერციული ორგანიზაცია. სავაჭრო ნიშანი შეიძლება მოთავსებული იყოს შეფუთვაზე, ეტიკეტზე, ვაუჩერზე ან თვითონ პროდუქტზე.
რეგისტრაციის პროცედურა
სანამ სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის პროცედურას დაიწყებთ, უნდა დარწმუნდეთ, რომ ის ორიგინალია. ამის გაკეთება შესაძლებელია საქპატენტის - საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე.
თავად რეგისტრაციის პროცედურა ხდება რამდენიმე ეტაპად:
1. საქპატენტში განცხადების ქართულ ენაზე წარდგენა. ამ ეტაპზე სახელმწიფო ბაჟის გადახდა ხდება.
ასევე, განაცხადის წარდგენისას აუცილებელია სასაქონლო ნიშნის 3 მაღალი ხარისხის სურათი, ელექტრონული მედია სასაქონლო ნიშნის, მისი ზუსტი ზომების, ტიპისა და მოცულობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება, აგრეთვე საქონლისა და მომსახურების ჩამონათვალი, რომლებზეც გამოყენებული იქნება სავაჭრო ნიშანი.
2. ფორმალური გამოცდის ჩატარება. საქპატენტის სპეციალისტები ამოწმებენ დოკუმენტების პაკეტს და საჭიროების შემთხვევაში შეუძლიათ მოითხოვონ დამატებითი ინფორმაცია. სტანდარტული სარეგისტრაციო პროცედურით ამ ეტაპს 2 თვე სჭირდება, დაჩქარებული რეგისტრაცია - 3 დღე.
3. განცხადების არსებითი ექსპერტიზის ჩატარება. ის დაახლოებით 6 თვე გრძელდება და მიზნად ისახავს რეგისტრაციაზე უარის თქმის მიზეზების მოძიებას. დაჩქარებული რეგისტრაციის შემთხვევაში პროცედურისთვის 7 დღეა გამოყოფილი.
4. სასაქონლო ნიშნის გამოსახულების და განმცხადებლის მონაცემების გამოქვეყნება. ეს ეტაპი ტარდება განაცხადის შემოწმებიდან და დამტკიცებიდან 1 თვის ვადაში.
5. სარჩელის წარდგენა. თუ მიიღება გადაწყვეტილება საქპატენტის ქმედებების გასაჩივრების ან რეგისტრაციის გაუქმების შესახებ, საჩივრის შეტანა შესაძლებელია სასაქონლო ნიშნის გამოქვეყნებიდან 3 თვის ვადაში.
თუ საქპატენტის მიმართ არ არის პრეტენზია, სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის საფასურის გადახდის შემდეგ გაიცემა რეგისტრაციის მოწმობა მომდევნო 3 თვის ვადაში. ამ მომენტიდან სასაქონლო ნიშანი ითვლება ოფიციალურად გაცემულად და მოქმედებს 10 წლის განმავლობაში. ვადის გასვლის შემდეგ, ის შეიძლება გაგრძელდეს კიდევ 10 წლით შეუზღუდავი რაოდენობის ჯერ.
ჯარიმა სხვისი სასაქონლო ნიშნის გამოყენებისთვის
საქართველოში სხვისი სასაქონლო ნიშნის უკანონო გამოყენებისთვის გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის ვადა - 2 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა, მინიმალური კი, რაც შეიძლება დაკისრებული იყოს, არის ადმინისტრაციული ჯარიმა 500 ლარი, რომელიც გაიზრდება განმეორებით დარღვევის შემთხვევაში.
მნიშვნელოვანია იცოდეთ
საქართველოში სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციაზე განაცხადის შეტანა შეუძლიათ მხოლოდ მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე მოქალაქეებს ან ქვეყნის რეზიდენტებს. სხვა მეწარმეებს შეუძლიათ ამის გაკეთება სანდო წარმომადგენლების ან სერტიფიცირებული პატენტრწმუნებულების მეშვეობით, რომლებსაც აქვთ საქპატენტის სერტიფიკატი.

The Rules of Registration in Georgia
Not every business owner in Georgia needs a trademark. Typically, it is used by entrepreneurs who wish to distinguish their unique brand among other conventional names such as "Bakery", "Barbershop", or "Atelier".
An exclusive business name can be registered in the shortest possible time thanks to the Georgian law "On Trademarks". It allows an accelerated registration procedure to be arranged within 10 working days, after which the company name will be protected both on the local and international market. In other countries, this process can take months or even years.
What is a Trademark and What Does it Consist of?
A trademark is a unique sign indicating the affiliation of a product or service to a specific company. It is expressed in the form of a word, phrase, symbol, logo, image, color combination, or their combination. The official registration of a trademark gives the owner the right to use the mark for commercial purposes, and also protects it from being used by other parties without permission.
Registration Procedure
Before starting the trademark registration procedure, it is necessary to ensure its originality. This can be done on the website of Sakpatenti - the National Intellectual Property Center of Georgia.
The registration procedure itself takes place in several stages:
1. Filing an application in Georgian at Sakpatenti. At this stage, the state fee is paid.
Also, when submitting an application, it is necessary to provide 3 quality images of the trademark, an electronic medium with information about the trademark, its exact dimensions, shape and volume, as well as a list of goods and services on which this trademark will be applied.
2. Conducting a formal examination. Sakpatenti specialists check the package of documents and, if necessary, may request additional information. With the standard registration procedure, this stage takes 2 months, with accelerated registration - 3 days.
3. Carrying out an examination on the merits of the application. It lasts about 6 months and is aimed at finding reasons for refusing registration. With accelerated registration, the procedure is given 7 days.
4. Publishing the image of the trademark and applicant data. This stage is carried out within 1 month after passing the examinations and approving the application.
5. Filing a claim. In case of a decision to appeal the actions of Sakpatenti or cancel the registration, a claim can be filed within 3 months after the publication of the trademark.
If there are no claims against Sakpatenti, after paying the fees for the trademark registration, a certificate of registration is issued within the next 3 months. From this moment, the trademark is considered officially registered and will be valid for 10 years. After the expiration of the term, it can be extended for another 10 years an unlimited number of times.
Punishment for using someone else's trademark
Unauthorized use of someone else's trademark in Georgia is punishable by a criminal term - up to 2 years of imprisonment, and the minimum that can be obtained is an administrative fine from 500 lari, which will increase with repeated violation.
It's Important to Know
Applications for trademark registration in Georgia can be submitted independently only by citizens or residents of the country with permanent residence. Other entrepreneurs can do this through trusted persons or certified patent attorneys who have a Sakpatenti certificate.