ევროპისა და საქართველოს სადაგასახადო სისტემა
სანამ რაიმე ბიზნესს წამოიწყებთ ან ევროკავშირის ქვეყნებში დაიწყებთ მუშაობას, აუცილებელია, დაწვრილებით შეისწავლოთ საგადასახადო სისტემა. ცხოვრების დონე და ხელფასები საკმაოდ მაღალია ევროპაში, თუმცა გადასახადებმა შეიძლება დაამსხვრიონ ყველანაირი იმედი ნათელ მომავალზე. ამ სტატიაში ჩვენ განვიხილავთ ევროპის ქვეყნების საგადასახადო სისტემას და შევადარებთ მას საქართველოს.
ლიეტუვა
ლიეტუვა იმით იქცევს ქართველი მეწარმეების ყურადღებას, რომ ბიზნესის კუთხით ატარებს კეთილგანწყობილ პოლიტიკას, თან შედარებით ნაკლები გადასახადებით. ბიზნესის რეგისტრაცია ქვეყანაში არც ძვირია და თან ძალიან მარტივი, ხოლო ერთ-ერთ მთავარ უპირატესობას პოსტსაბჭოური სივრცის ქვეყნების მოქალაქეებისთვის წარმოადგენს ის ფაქტი, რომ ენის ბარიერი, ფაქტობტივად, არ არსებობს, იქიდან გამომდინარე, რომ ლიეტუვაში საუბრობენ როგორც რუსულად, ისე ინგლისურად. ისევე როგორც სხვა პროგრესულ ქვეყნებში, თითქმის ყველა ბიზნესპროცესი შეიძლება განხორციელდეს ონლაინ.შემოსავალი იბეგრება 15%-იანი გადასახადით. თუმცა არის ასევე 5%-იანი საშეღავათო განაკვეთი, რომელიც განკუთვნილია იმ კომპანიებისთვის, სადაც პერსონალი არ შედგება 10-ზე მეტი თანამშრომლისგან და შემოსავალი არ აღემატება 300000 ევროს წელიწადში. მოგების განაწილების დროს გადახდილი დივიდენდები იბეგრება 15%-ით, თუმცა არსებობს საშეღავათო განაკვეთი ჰოლდინგური კომპანიებისთვის.დღგ-ს განაკვეთი 21%-ია, თუმცა არის საქონლისა და მომსახურების საშეღავათო კატეგორიები, რომლებზეც ვრცელდება 9%, 5% და 0%-იანი ტარიფები.ასევე განსაკუთრებულია, რომ საგადასახადო პერიოდის ბოლო დღეს ერთი აქციონერი 100%-ით მხოლოდ ერთ კომპანიას ფლობს ან/და ერთდროულად არაუმეტეს 50%-ს აქციებისას სხვა კომპანიაში, ერთპიროვნულად ან აქციონერთა ჯგუფთან გაერთიანებულად .ლიეტუვას 56 ქვეყანასთან, მათ შორის საქართველოსთან, დადებული აქვს ხელშეკრულება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ. თუმცა ვხვდებით სპეციალურ პირობებსაც, მაგალითად, მთლიანი თანხის 5% დივიდენდების გადახდისას შეთანხმებისამებრ არ თავისუფლდება იმ შემთხვევაში, თუ ბენიფიციარ ფლობელს წარმოადგენს კომპანია, რომელიც უშუალოდ ფლობს კაპიტალის არანაკლებ 25%-ს, ხოლო გადასახდელი დივიდენდებისა და ამ ინვესტიციების ღირებულება არ აღემატება 75000 ამერიკულ დოლარს.
ლატვია
ლატვია, როგორც კიდევ ერთი ცენტრალური ევროპის ქვეყანა, საკმაოდ ახლოსაა საქართველოსთან და, შესაბამისად, აქვთ ახლო ეკონომიკური ურთიერთობა. ბევრი ქართველი მეწარმისთვის ლატვია ბიზნესისთვის ხელსაყრელი ლოკაციაა, და საპირისპიროდაც, ამ ბალტიისპირეთის ქვეყნის მეწარმეები, რომლებიც IT-ს სფეროში მუშაობენ, ირჩევენ საქართველოს ვირტუალური ოფისის შესაქმნელად. ბიზნესის გაფორმებისა და კომპანიის დაარსების მომენტში მინიმალური საწესდებო კაპიტალის კუთხით, ქვეყნები ძალიან გვანან, მაგრამ საგადასახადო სისტემაში არის საგრძნობი განსხვავებები.განსაკუთრებით მძიმე მდგომარეობაში არიან მცირე საწარმოები, რომლებიც იხდიან 15%-იან ფიქსირებულ გადასახადს. ამ კატეგორიაში ის მიკროსაწარმოები ხვდებიან, რომელთა ბიზნესის ბრუნვა არ აღემატება 47000$-ს წელიწადში, თუმცა, ამავდროულად, ისინი თავისუფლდებიან სახელფასო და საშემოსავლო გადასახადებისგან.როდესაც კომპანიები ანაწილებენ მოგებას და იხდიან დივიდენდებს, გადასახადი შეადგენს 20%-ს , ხოლო გაუნაწილებელი მოგების შემთხვევაში- 0%. მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რომ დივიდენდების გადასახადის ოდენობა დამოკიდებული იქნება მიმღების რეზიდენტულ სტატუსზე.დღგ ლატვიაში 21%-ია, მაგრამ ზოგიერთი სახეობის საქონლისთვის- 12% და 5%. როდესაც ხელშეკრულება იდება ევროკავშირის საზღვრებში, დამატებითი ღირებულების გადასახადი შეადგენს 0%-ს, რაც ასევე ვრცელდება ზოგიერთ მომსახურებაზე, რომლებიც შეუძლიათ გაუწიონ ლატვიურმა კომპანიებმა მესამე ქვეყნის კომპანიებს.ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ შეთანხმებაზე ლატვიისთვის მოქმედებს სამი ძირითადი გადასახადი, რომლებიც განისაზღვრება შემდეგი პირობებით:
• ორგანიზაციის მოგების (ფაქტობრივად დივიდენდების) გადასახადით;
• ფიზიკური პირის შემოსავლის გადასახადით;
• უძრავი ქონების გადასახადით.
საქართველოში განსხვავებული თანმიმდევრობაა (გამომდინარე საგადასახადო სისტემის განსხვავებულობიდან):
• ორგანიზაციის მოგების გადასახადი;
• ფიზიკური პირის საშემოსავლო გადასახადი;უძრავი ქონების გადასახადი;
• ფიზიკური პირის უძრავი ქონების გადასახადი.ესტონეთი
დაბეგვრის კუთხით ესტონეთის მაგალითს მრავალი ქვეყანა მისდევს, მათ შორისაა საქართველო. ბალტიისპირეთის ეს ქვეყანა ლიდერობს ბიზნესის კეთილგანწყობილებითა და IT-ს სტრუქტურის განვითარებით. ბიზნესის რეგისტრაციით დაწყებული სახელმწიფო სამსახურებთან მიმართვით დამთავრებული - ყველაფრის გაკეთება შეიძლება ონლაინ. ბიზნესის მართვის ღირებულება დაბალია და ასევე ძალიან იოლია, მიიღო ბინადრობა. ამით უპირატესობები არ მთავრდება, ყველაზე მთავარი გადასახადებია:საერთოდ არ არის გადასახადი გაუნაწილებელ მოგებაზე, ხოლო განაწილებულზე შეადგენს 20%-ს ( 2020 წლიდან ზოგიერთ შემთხვევაში შეიძლება გამოყენებულ იქნას 14%-იანი საშეღავათო განაკვეთი), ეს იმას ნიშნავს, რომ თვითონ გადასახადი მხოლოდ მაშინ გადაიხდება, როდესაც კომპანია გადაწყვეტს გადაანაწილოს დივიდენდები თავის მესაკუთრეებს შორის.დამატებითი ღირებულების გადასახადის განაკვეთი ზოგიერთ საქონელსა და მომსახურებაზე შეადგენს 0%-სა და 9%-ს. თუმცა არსებობს საშუალო 20%-იანი განაკვეთიც.ესტონეთს 60 ქვეყანასთან, მათ შორის საქართველოსთან, დადებული აქვს ხელშეკრულება ორმაგი დამეგვრის თავიდან აცილების შესახებ.
კვიპროსი
ევროკავშირში შესვლისთანავე კვიპროსს მოუწია საგრძნობლად შეეცვალა საგასახადო სისტემა და ანგარიშგების წესები, ამან ყოფილი საეჭვო ოფშორული ქვეყანა გახადა დაბალ გადასახადთა იურისდიქციის , მშვენიერი რეპუტაციისა და ევროკავშირში კორპორატიული გადასახადების ერთ-ერთ ყველაზე დაბალი პროცენტის (მხოლოდ 12,5%-ის) მქონე ქვეყნად.კვიპროსის არარეზიდენტი მეწარმეები განთავისუფლებულნი არიან მოგების გადასახადების გადახდისგან. მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, რომ ეს მხოლოდ იმ შემთხვევაშია, თუ ბიზნესი კვიპროსზეა დარეგისტრირებული, მაგრამ კომპანია არ ეწევა თავის საქმიანობას ამ ქვეყნიდან.დამატებითი ღირებულების გადასახადის განაკვეთი მერყეობს 5-19%-ის საზღვრებში. ხოლო თუ კომპანია კვიპროსის არარეზიდენტებს სთავაზობს მომსახურებასა და საქონელს, ის შეიძლება დღგ-ს გადახდისგანაც განთავისუფლდეს.
საინტერესო ფაქტი კვიპროსის საგადასახადო რეზიდენტობაზე, რომელიც დაკავშირებულია ქვეყნის არამოქალაქე ფიზიკურ და იურიდიულ პირებთან. კვიპროსის საგადასახადო რეზიდენტად გახდომის შემდეგ, თუ თქვენ იღებთ მხოლოდ პასიურ შემოსავალს დივიდენდების ან როიალტის სახით, თქვენ 17 წლის განმავლობაში თავისუფლდებით საშემოსავლო გადასახადისგან. თქვენ იღებთ „ ბინადრობის არმქონე პირის“ სტატუსს (non-domiciled resident)”.
კვიპროსს 65 ქვეყანასთან, მათ შორის საქართველოსთან, დადებული აქვს ხელშეკრულება ორმაგი დამეგვრის თავიდან აცილების შესახებ.
გერმანია
ევროპის ქვეყნების საგადასახადო სისტემები ერთმანეთისგან განსხვავდებიან საშემოსავლო გადასახადის კომპლექსურობითა და პროგრესული შკალით, გერმანია კი შეგვიძლია ჩავთვალოთ ყველაზე რთული საგადასახადო სისტემის მქონე ქვეყნად. თქვენი გადასახადების გაანგარიშებისას გათვალისწინებული იქნება მრავალი ფაქტორი: რამდენ სამუშაო ადგილს იკავებთ, გყავთ თუ არა ოჯახი და შვილები და რა მოცულობისაა თქვენი შემოსავალი. ეს ფაქტორები განაპირობებენ 6-დან რომელ „საგადასახადო კლასს“ მოგაკუთვნებენ.საშემოსავლო გადასახადი გერმანიაში პროგრესულია, რაც იმას ნიშნავს, რომ რაც მეტია შემოსავალი, მით მეტია გადასახადის პროცენტი (19%-დან 43%-მდე):
• 9000 ევროზე მაღალი შემოსავალი - 19%;
• 9000-დან 13996 ევრომდე შემოსავალი (27992 ევრო წყვილისთვის) – 24%;
• 13996 ევროდან 54949 ევრომდე (109898 ევრომდე წყვილებისთვის) – 42%;
• 54949 ევროდან 260532 ევრომდე (521046 ევრომდე წყვილისთვის) – 43%.
მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, რომ ეს გადასახადები ვრცელდება მხოლოდ ფიზიკურ პირებზე, ამათ გარდა კი არსებობს მრავალი სხვა. მაგალითად, დღგ-თი იბეგრება ყოველი მომსახურება, რომელშიც მეწარმე იღებს ანაზღაურებას. დღგ-ს აქვს ორი განაკვეთი 19% და საშეღავათო - 7%.გერმანიას 65 ქვეყანასთან, მათ შორის საქართველოსთან, დადებული აქვს ხელშეკრულება ორმაგი დაბეგვრისგან თავის აცილების შესახებ.
ავსტრია
ავსტრია ერთ-ერთი ყველაზე განვითარებული ქვეყანაა მსოფლიოში საკმაოდ მაღალი გადასახადებით, რომლებიც 50%-ს აღწევენ. ამ ქვეყანაში ევროკონტინენტური საგადასახადო მოდელია, სადაც ძირითადი მოსაკრებლები განკუთვნილია სამედიცინო, საგანმანათლებლო და სოციალური სფეროებისთვის.ავსტრიაში საშემოსავლო გადასახადი მართლაც 50%-ს აღწევს, მაგრამ თუ შემოსავალი არ აღემატება 11000 ევროს, მაშინ თქვენ თავისუფლდებით გადასახადებისგან. 11000 ევროდან 25000 ევრომდე შემოსავალი იბეგრება 36,5%-ში, 25000 ევროდან 60000 ევრომდე იბეგრება 43,21%-ში, ხოლო 60000 ევროზე მაღალი შემოსავალი უკვე- 50%-ში.ავსტრიაში დამატებითი ღირებულების სტანდარტული განაკვეთი - 20%-ია, მაგრამ განსაკუთრებული კატეგორიების საქონელსა და მომსახურებაზე - 10% ან 13%-ია. ავსტრიაში კომპანიები იბეგრება ერთადერთი კორპორაციული გადასახადით (25%).ავსტრიას 91 ქვეყანასთან, მათ შორის საქართველოსთან, დადებული აქვს ხელშეკრულება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ.
ესპანეთი
რადგან ესპანეთს დაბეგვრის ყველაზე ახალი მოდელი აქვს ევროკავშირში, ის მთლიანად იყენებს სხვა ქვეყნების დადებით გამოცდილებას საშემოსავლო გადასახადის პროგრესული შკალის ჩათვლით. საშემოსავლო გადასახადი გათვლილია 21%-დან 52%-მდე, მაგრამ თუ შემოსავალი არ აღემატება 22000 ევროს, მაშინ ის ამ გადასახადით არ იბეგრება. მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რომ კიდევ არსებობს საგადასახადო გამოქვითები და შეღავათები მათთვის, ვისაც აქვს იპოთეკა, ჰყავს შვილები ან მატერიალურად დამოკიდებული პირია.
• შემოსავალი 12450 ევროდან - 19%;
• შემოსავალი 12450 ევროდან 20200 ევრომდე - 24%;
• შემოსავალი 20200 ევროდან 34000 ევრომდე - 30%;
• შემოსავალი 34000 ევროდან 60000 ევრომდე - 37%;
• შემოსავალი 60000 ევროდან - 45%
დღგ შეადგენს 0%, 4%, 10%, 21% , რაც დამოკიდებულია საქონლის კატეგორიაზე.საწარმოების საქმიანობის გადასახადი შეადგენს 25%-დან 30%-მდე, რომლითაც იბეგრება იურიდიული პირების შემოსავალი. მაგრამ თუ კომპანია ეწევა თავის საქმიანობას ორ წელზე მეტია და მისი ბრუნვა შეადგენს 1 მილიონ ევროზე ნაკლებს, მაშინ ეს გადასახადი აღარ ეკისრებათ.ესპანეთს საქართველოსთან დადებული აქვს ხელშეკრულება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ.ევროპის საგადასახადო სისტემები რთულია და შეიცავენ ბევრ ნიუანს, იმისათვის, რომ იცოდეთ შეძლებთ თუ არა ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებას კონკრეტულად თქვენ შემთხვევაში ან თუ გაინტერესებთ ამ ქვეყნებში ბიზნესთან დაკავშირებული დეტალები, უმჯობესია, მიმართოთ ექსპერტებს. დატოვეთ განცხადება და ჩვენ უფასოდ მოგიყვებით თქვენი შემთხვევის ყველა მახასიათებელზე.

Налоговые системы стран Европы и Грузии
Перед тем как начать свой бизнес или устраиваться на работу в странах Евросоюза необходимо подробно изучить налоговую систему. Заработные платы и уровень жизни в Европе действительно высокий, но вместе с этим налоги могут полностью разбить все ваши надежды на светлое будущие. В этой статье мы разберем  налоговые системы стран Европы в сравнение с Грузией
Налоговые системы стран Европы
СтранаНа прибыльНа дивидендыНДСОборот НДСНДФЛСоцвзносыУ источникаРоялти
Литва5-15%0-15%21%$25600020%30,98-31,7%10%10%
Латвиянет20%21%$4700020-31,4%34,09%20%20%
Эстония20%0%20%$4700022%33%10%10%
Кипр12,5%0-15%19%$180000-35%20,3%10%10%
Германия30-45%25%7-19%нет0-45%17,85%25%15%
Австрия25%25%10-20%нет0-50%7,65%10-25%20%
Испания25%нет у ЮЛ21%нет19-45%28,3%21-24%24%
Литва
Литва привлекает предпринимателей из Грузии тем, что ведет доброжелательную политики в вопросах бизнеса и относительно низкими налогами. Зарегистрировать бизнес в стране очень просто и недорого, а одним из главных преимуществ для жителей стран постсоветского пространства является, тот факт, что  языковой барьер практически отсутствует, так как  в Латвии говорят на русском и английском. Как и в большинстве прогрессивных стран практически все бизнес-процессы можно проделать онлайн.
Прибыль облагается 15% налогом. Но есть льготная ставка равная 5%, это относится к компаниям со штатом не менее десяти сотрудников и доходом не более € 300 000 в год.  Дивиденды выплачиваемые при распределении прибыли облагаются налогом в 15%, но есть льготный режим для холдинговых компаний.
Ставка НДС — 21%, но имеются льготные категории товаров и услуг к которым применяются ставки 9%, 5% или 0%.
К особенностям также относится то, что на последний день налогового периода один акционер 100% владеет только одной компанией, и/или одновременно владеет не более 50% акций в другой компании, единолично либо совместно внутри одной группы акционеров.
У Литвы заключены договоры об избежании двойного налогообложения с 56 странами мира, включая Грузию. Но имеются специальные условия, например 5 % от валовой суммы не освобождается по Соглашению при выплате дивидендов, если бенефициарным собственником является компания, которая владеет напрямую не менее чем 25 % капитала компании, выплачивающей дивиденды и стоимость этих инвестиций составляет не менее 75 000 долларов США.
Латвия
Латвия как еще одна страна центральной Европы достаточно близко находится к Грузии и в связи с этим между странами существует тесное экономическое взаимодействие. Многие предприниматели из Грузии рассматривают Латвию как локацию для своего бизнеса, и наоборот бизнесмены из этой прибалтийской страны работающие в сфере IT часто решают обзавестись виртуальным офисом в Грузии. В плане простоты оформления бизнеса и минимального уставного капитала на момент основания компании страны тоже очень похожи, но вот в налоговой системе есть существенные различия.
Значительно тяжелей приходится небольшим предприятиям, которые платят фиксированный налог — 15%. К микропредприятиям подпадающим под этот налог относится бизнес с оборотом, который не превышает $ 47 000 в год. Но они освобождаются от зарплатного и подоходного налогов.
Когда компании распределяют прибыль и выплачивают дивиденды налог составляет 20%, а на нераспределенную прибыль — 0%. Важно знать, что сумма налога на дивиденды будет зависеть от резидентского статуса получателя.
НДС в Латвии — 21%, но для некоторых видов товаров и услуг — 12% и 5%. Когда сделки совершаются в пределах границ Евросоюза, то налог на добавленную стоимость равняется 0%, что распространяется и на некоторые услуги которые латвийские компании могут оказывать третьим странам.
По Соглашению об избежании двойного налогообложения для Литвы действуют три основные налога, подпадающие под действие:
• Налог на прибыль (по факту это налог на дивиденды) организаций;
• Налог на прибыль физического лица;
• Налог на недвижимость.
У Грузии различается порядок (связан с разницей в налоговых системах стран):
• Налог на прибыль организаций;
• Налог на недвижимость организаций;
• Налог на недвижимость физического лица.
Эстония
Примеру Эстонии в отношении налогообложения следуют многие страны, в том числе и Грузия. Эта прибалтийская страна лидирует по доброжелательности в отношении бизнеса и развития IT структуры. От регистрации бизнеса до обращения в государственные службы — все можно сделать онлайн. Стоимость ведения бизнеса низкая и очень легко получить вид на жительство. Этим преимущества не заканчиваются, самое главное это налоги:
Полностью отсутствует налог на нераспределенную прибыль, а на распределенную составляет 20% (с 2020 года в некоторых случаях может применяться льготная ставка в размере 14%).  Это значит, что сам налог на прибыль уплачивается только тогда, когда компания приняла решение распределить дивиденды между своими собственниками.
Ставка налога на добавленную стоимость на некоторые товары и услуги составляет — 0% и 9%. Но есть и стандартная ставка, которая равняется 20%.
У Эстонии заключены договоры об избежании двойного налогообложения с 60 странами мира, включая Грузию.
Кипр
Как только Кипр вступил в Евросоюз пришлось значительно менять налоговую систему и правила по ведению отчетности, что сделало страну бывшую сомнительным офшором низконалоговой юрисдикцией с прекрасной репутацией и страной с одной из самых низких ставок корпоративного налога в ЕС равной всего 12,5%.
Предприниматели нерезиденты Кипра могут рассчитывать на освобождение от уплаты налога на прибыль. Важно понимать, что это только в том случае, если бизнес зарегистрирова на Кипре, но компания не ведет свою деятельность на территории страны.
Ставка налога на добавленную стоимость колеблется в пределах от 5% до 19%. А вот если компания предоставляет свои услуги и товары нерезидентам Кипра, то может быть освобождена от уплаты НДС.
Интересный факт о налоговом резидентстве Кипра в отношении физических и юридических лиц не являющихся гражданами страны. Если вы, став налоговым резидентом Кипра, получаете только пассивный доход в виде дивидендов или роялти, то можете рассчитывать на освобождение от подоходного налога в течение 17 лет. Вы приобретаете статус «лица без домицилии» (non-domiciled resident).
У Кипра заключены договоры об избежании двойного налогообложения с 65 странами мира, включая Грузию.
Германия
Налоговые системы стран Европы отличаются своей комплексностью и прогресивной шкалой подоходного налога, а Германию можно по праву назвать страной с самой сложной налоговой системой. При расчете ваших налогов будет учитываться большое количество факторов: сколько рабочих мест вы занимаете, есть ли у вас семья и дети и естественно сам объем заработка. Эти факторы определяют какой из 6 «налоговых классов» вам будет присвоен.
Подоходный налог в Германии прогрессивный, что означает: чем больше вы зарабатываете, тем больше платите % налога — от 19 до 43%.
• Доходы выше 9000 € —19%;
• Доходы от 9000 до 13 996 € (27 992 € для пары) — 24%;
• Доходы от 13 996 € до 54949 € (109 898 € для пары) — 42%;
• Доходы от 54949 € до 260532 € (521 046 € для пары) — 43%.
Важно понимать, что это только налог на доходы физических лиц, помимо которых есть большое количество других. Например, НДС облагается любая услуга за которую бизнесмен получает оплату. У НДС в Германии есть две ставки в 19% и льготная — 7%.
У Германии заключены договоры об избежании двойного налогообложения с 65 странами мира, включая Грузию.
Австрия
Австрия одна из самых развитых стран мира с достаточно большими налогами достигающими 50%. В этой стране евроконтинентальная налоговая модель, где основные отчисления предназначены для сферы медицины и образования, а также социального сектора.
НДФЛ в Австрии действительно достигает 50%, но если ваш заработок не превышает 11 000 €, то вы освобождаетесь уплаты. Заработок свыше 11 000 € и до 25 000 €  облагается налогом в 36,5%, свыше 25 000 €  и до 60 000 € облагается налогом в 43,21% и вот как раз свыше 60 000 € облагается налогом в 50%.
Стандартная ставка налога на добавленную стоимость в Австрии — 20%, но на особые категории товаров и услуг —  10% или 13%. В Австрии компании облагаются всего лишь единым корпоративным налогом в  размере 25 %.
У Австрии заключены договоры об избежании двойного налогообложения с 91 страной мира, включая Грузию.
Испания
Так как Испания имеет самую молодую систему налогообложения в Евросоюзе она полностью повторяет позитивный опыт других стран с прогрессивной шкалой подоходного налога. НДФЛ рассчитывается в пределах от 21% до 52%, но если доход не превышает  22 000 € то он не облагается этим налогом. Важно знать, что еще имеются налоговые вычеты и льготы для тех у кого есть ипотека, дети или иждивенцы.
Доход до 12 450 € — 19%; Доход от 12 450 € до 20 200 € — 24%; Доход от 20 200 € до 34 000 € — 30%; Доход от 34 000 € до 60 000 € — 37%; Доход от 60 000 € — 45%.
НДС составляет 0%, 4%, 10%, 21% в зависимости от категории товара.
Налог на деятельность предприятий составляет от  25% до 30% им облагаются доходы юридических лиц. Но если компания ведет свою деятельность менее 2х лет и ее обороты составляют менее 1 миллиона евро, то этот налог не уплачивается.
У Испании заключен договор об избежании двойного налогообложения с Грузией.
Налоговые системы стран Европы сложные и имеют много нюансов, чтобы знать сможете ли вы избежать двойного налогообложения в конкретно вашем случае или другие подробности касающиеся вашего бизнеса в этих странах лучше обратиться за консультацией специалистов.