აუთსორსინგის პროფესიონალებთან მიმართვა და დელეგირება ბიზნესის ისეთი არასაკვანძო ფუნქციებისა, როგორებიცაა დისტანციური საბუღალტრო აღრიცხვის მომსახურება და საგადასახადო კონსალტინგი, უბრალოდ აუცილებლობა კი არაა, არამედ ხშირად ეს ერთადერთი სწორი გადაწყვეტილებაა მთლიანად დისტანციურ მუშაობის რეჟიმზე გადასვლისას. კომპანიის ძიებისას, როგორც წესი, პრობლემები არ ჩნდება: საძიებო ველში სასურველი მომსახურების მითითების შემდეგ ასობით შემოთავაზება გაჩნდება, მაგრამ როგორ უნდა აირჩიოთ ისეთი კომპანია, რომელიც ყველა თქვენს მოთხოვნას დააკმაყოფილებს? და, ყველაზე მთავარი, რა მოთხოვნების წამოყენება არის სასურველი, როდესაც დისტანციურად მომუშავე საბუღალტრო კომპანიას ირჩევთ? სწორედ ამის ახსნას შევეცდებით მოცემულ სტატიაში.
ფრილანსერი თუ საბუღალტრო კომპანია აუთსორსზე?
თავდაპირველად, აუცელებელია, გაიგოთ, თუ რა განსხვავებაა დისტანციურად მომუშავე ფრილანსერსა და იმ კომპანიას შორის, რომელიც გთავაზობთ დისტანციურ საბუღალტრო მომსახურებას. დისტანციურად მომუშავე ბუღალტრის როლში მყოფი ფიზიკური პირი, როგორც წესი, მუშაობს ხელშეკრულების გარეშე, შესაბამისად, არც მას, არც თქვენ არანაირი ვალდებულება არ გეკისრებათ, ამიტომ, საბუღალტრო საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე და იმის გათვალისწინებითაც, რომ ამ სფეროს პირდაპირი კავშირი აქვს თქვენს ფულთან - ეს საკმაოდ სარისკო ვარიანტია. უსაფრთხოება არის აუცილებელი ფაქტორი, როდესაც საქმე თქვენი ბიზნესის ფინანსებს ეხება, ამიტომ მისი უგულებელყოფა არ შეიძლება.
საქმიანი ურთიერთობა ფრილანსერთან არაფრითაა მხარდაჭერილი - გადახდები უმეტესად ხორციელდება სალაროს გვერდის ავლით, რაც შესრულებულ სამუშაოზე პასუხისმგებლობისგან ათავისუფლებს. თუ გაგიმართლებთ, შეიძლება, შეგხვდეთ ისეთი ბუღალტერი, რომელიც მოამზადებს და გააგზავნის ანგარიშგებებს, აწარმოებს დოკუმენტაციებს, დაგეხმარებათ გადასახადების ოპტიმიზაციაში და გაგიწევთ კონსულტაციას თქვენს კითხვებზე. მაგრამ ხელშეკრულების გარეშე თქვენ არ ხართ დაზღვეული ადამიანური ფაქტორებისგან, როგორიცაა, მაგალითად, დეკლარაციების მიწოდების დროს უეცარი ავადმყოფობა ან 10 ქორწილი/დაკრძალვა ერთ თვეში.
კომპანიები, რომლებიც გთავაზობთ დისტანციურ საბუღალტრო მომსახურებას, საგრძნობლად მეტ ნდობას იმსახურებენ, თუ ხელშეკრულება სწორადაა შედგენილი და ყველა მოთხოვნაა გათვალისწინებული. როგორც წესი, ასეთ კომპანიებში ერთზე მეტი ბუღალტერია, ისინი უზიარებენ გამოცდილებას და ეხმარებიან ერთმანეთს, ამიტომ თქვენ ნამდვილად არ აღმოჩნდებით გამოუვალ მდგომარეობაში დეკლარაციების ჩაბარების კვირას, როდესაც რომელიმე მათგანი ქმედუუნარო იქნება (ან გაშვებული იქნება შვებულებაში).
როგორ გავიგოთ, რომ კომპანია თქვენ შეგეფერებათ?
იმისათვის, რომ სწორად შეარჩიოთ კომპანია, უნდა მიაქციოთ ყურადღება შემდეგ მაჩვენებლებს:
- კომპანიის პოზიცია ბაზარზე (ინფორმაცია კლიენტებზე, საიტი, სოციალური ქსელი), რაც უფრო მეტი ინფორმაციაა მოცემული, მით უფრო მეტ ნდობას აღძრავს ასეთი კომპანია;
- შეიტყვეთ მეტი კომპანიის თანამშრომლებსა და მათი გამოცდილების შესახებ. ჩვეულებრივ, ასეთი ინფორმაცია განთავსებულია საიტზე;
- გაიგეთ რაში სპეციალიზდება კომპანია, მის მიერ მოცემული მომსახურების ჩამონათვალი საბუღალტრო სფეროში და ურთიერთობა ინსტრუმენტთან.
- გაიგეთ, რომელ პროგრამულ უზრუნველყოფას იყენებს კომპანია და რა სახით აწარმოებს ის საბუღალტრო აღრიცხვას. მაგალითად, ჩვენ ვიყენებთ პროგრამას Balance.ge. იმის გარდა, რომ აქ ვაწარმოებთ საბუღალტრო და საგადასახადო აღრიცხვას, შესაძლებელია, ასევე სამენეჯერო ჩანაწერების გაკეთება, რომლის საშუალებითაც შეგიძლიათ, თვალი ადევნოთ ფულადი სახსრების მოძრაობას და ჩამოტვირთოთ ფინანსური ანგარიშგებები. ეს ფუნქცია ეხმარება კლიენტებს ნებისმიერ დროს მიიღონ საჭირო ინფორმაცია.
- ქლაუდ საცავი და ელექტრონული ფორმით ხელშეკრულების გაფორმების საშუალება. პირადი შეხვედრები საერთოდ არ არის საჭირო, ნებისმიერი საკითხის გადაჭრა შესაძლებელია ონლაინ მესენჯერის ( ჩვენ შემთხვევაში Telegram-ის) დახმარებით ან ვიდეოკონფერენციის მეშვეობით (Google meet, Zoom) შეიძლება სადავო საგადასახადო საკითხის მოგვარება.
- თანმხლები მომსახურებები: აუდიტი, სახელშეკრულებო სამუშაო, family office, იურიდიული საკითხები. მნიშვნელოვანია, რომ კომპანია არ შემოიფარგლებოდეს მხოლოდ საბუღალტრო მომსახურებით, უნდა სთავაზობდეს მთელ სპექტრს მომსახურებებისას და უწევდეს კონსულტაციას ყველა წამოჭრილ საკითხთან დაკავშირებით;
- ყველა გაანგარიშებასა და დეკლარაციაში კომპანიის ფინანსური პასუხისმგებლობა უნდა იყოს გაწერილი ხელშეკრულებაში. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია და აუციელბელია, ყურადღების გამახვილება მასზე.
- კომპანიის პასუხისმგებლობის დაზღვევაც ძალიან მნიშვნელოვანია, უნდა გაარკვიოთ არის თუ არა დაზღვეული კომპანიის პასუხისმგებლობა, როგორც საბუღალტრო სააგენტო. თუ დაშვებული იქნება შეცდომა, დაზღვევის თანხის ფარგლებში ზარალი მთლიანად ანაზღაურდება;
- კომუნიკაცია მოსახერხებელ მესენჯერებში, სწრაფი რეაგირება და წამოჭრილი საკითხების დროული გადაწყვეტა.
რისი შემოწმებაა სასურველი ხელშეკრულებაში?
ახლა განვიხილოთ, თუ რა მოთხოვნებს უნდა აკმაყოფილებდეს დისტანციურად მომუშავე საბუღალტრო კომპანია და რა უნდა შევიტანოთ აუცილებლად ხელშეკრულებაში:
- მოქმედი კანონმდებლობის გათვალისწინებით ვალდებულებათა კეთილსინდისიერად შესრულება;
- პირველად დოკუმენტებზე დაყრდნობით კლიენტის საქმიანი ან სხვა ოპერაციების აღრიცხვის წარმოება;
- სამუშაოს ჩაბარება დათქმულ დროში;
- აბსოლუტური კონფიდენციალურობა;
- დოკუმენტების დაბრუნება ხელშეკრულების ვადის გასვლის შემდეგ;
- ფინანსური პასუხისმგებლობა, გამოხატული საგადასახადო ორგანოების მიერ დაწესებული ჯარიმების ან საურავების კომპენსაციით, რაც ბრალად მიუძღვის საბუღალტრო კომპანიას, ჩაბარების დაგვიანებასა ან არასწორად მოწოდებულ ინფორმაციაზე.
როგორც ხედავთ, ჩვენი კომპანია აკმაყოფილებს ყველა ზემოჩამოთვლილ მოთხოვნასა და სტანდარტს. დატოვეთ განაცხადი და მიიღეთ უფასო კონსულტაცია დისტანციურ საბუღალტრო მომსახურებების თემაზე.

Remote accounting services in Georgia
Outsourcing to professionals and delegating non-key business functions, such as remote accounting and tax consulting, is no longer just a necessity, it is often the only right solution in a total transition to remote work. Problems with finding a company do not usually arise. By entering the necessary service in the search box hundreds of proposals will fall on you, but how to choose the right company to meet all your requirements. And most importantly, what are the requirements to choose an accounting company working remotely, we will try to explain in this article.
Freelancer or an accounting company to outsource?
First you need to understand the quality difference between a freelancer at a distance from a company that provides remote accounting services. A natural person in the role of a remote accountant usually works without an agreement, respectively, does not take and does not bear any responsibility. Given the specifics of accounting activities and the fact that this area is directly related to your money is a very risky option. Security, which should not be disregarded when it comes to the financial well-being of your business.
A working relationship with a freelancer is not backed up by anything, payment is often made past the cash register, which a priori relieves you of responsibility for the work you have done. If you are lucky, you will find a dedicated accountant who will prepare and submit reports, maintain documentation, help with tax optimization, and advise you on issues that arise. But without a contract, you are not insured against the human factor in the form of sudden illness at the time of filing a declaration or 10 weddings/funerals for one month.
A company that provides remote accounting services inspires much more confidence if the contract is drawn up correctly and all requirements are taken into account. Usually, there is more than one accountant in such companies - they share experience and help each other, so you will definitely not find yourself in a desperate situation during the reporting week when one of them will be incapable (or will go into creative work).
How do you know the company is right for you?
In order to choose the right company you need to pay attention to these indicators:
1. Positioning of the company in the market (information about clients, website, social networks). The more competent information is presented, the more the company is trusted;
2. Learn in detail about the company's employees and their experience. Usually this information is presented on the site;
3. Understand what the company specializes in. The list of services provided by the company within the framework of accounting and its relationship with the tool;
4. To learn about software accounting, in which tool the company works and how it organizes accounting. For example, we use the program Balance.ge. In addition to accounting and tax accounting, there is a possibility to make a management record, where you can track information about cash flow and upload financial reports online. This function helps customers to know all the necessary information at any time;
5. Cloud storage and the ability to sign contracts in electronic format. Personal meetings with the client are absolutely unnecessary and any questions can be solved online with the help of a messenger (in our case Telegram) or with the help of a video conference (Google meeting, Zoom) it is possible to solve any disputed tax issues;
6. Related services: audit, contractual work, family office, legal issues. It is important that the company is not limited to one accounting, but provides a full range of services and support in the form of advice on all arising issues;
7. The financial responsibility of the company should be set out in the contract for all calculations and declarations. This is very important and must be taken into account;
8. Company liability insurance is also very important and it should be checked whether the company's liability as an accounting agency is insured. If an error is made, all damage will be compensated within the insurance amount;
9. Communication in convenient messengers, quick response and prompt resolution of all arising issues.
What's the contract worth checking out?
Now let's find out what requirements should meet the accounting company working remotely and what must be included in the contract:
• Good faith performance of obligations assumed in accordance with applicable law;
• Keeping records of economic and other operations of the client on the basis of the provided primary documents;
• Delivery of work in due time;
• Absolute confidentiality;
• Return of documents after the contract expires;
• Financial liability for the consequences of late submission of necessary declarations or incorrectly submitted information, expressed as compensation for penalties or fines imposed by tax authorities, which arose through the fault of the accounting company.