რა არის დივიდენდები?
დივიდენდები არის აქციონერების/მეწილეების ნებისმიერი შემოსავალი (მათ შორის, პრივილეგირებული აქციებიდან პროცენტის სახით მიღებული) აქციებიდან ან უფლებებიდან (წილები), რომლებიც მიღებულია მოგების განაწილების შედეგად და ნაწილდება იურიდიული პირის მიერ აქციონერებს/მეწილეებს შორის მათი აქციების/კაპიტალში მათი უფლებების პროპორციულად.
აქციონერებს შეუძლიათ მიიღონ სხვადასხვა გადაწყვეტილებები იმის შესახებ, თუ როგორ მოიხმარონ მოგება. მათ შეუძლიათ გამოიყენონ იგი განვითარებისთვის, აქტივების შესაძენად, ან შეუძლიათ დივიდენდების გადახდა.
დივიდენდები იბეგრება გადასახადებით.
გარდა ამისა, თუ კომპანია გადაწყვეტს დივიდენდების გადახდას მიმდინარე წლისთვის, აუცილებელია, რომ კომპანიას ჰქონდეს მოგება.
რა გადასახადების გადახდაა საჭირო?
დივიდენდებზე გადასახადი არის 5% და გამოითვლება ესტონური დარიცხვის მოდელის მიხედვით. მას იხდის კომპანია (შპს). გადახდა ხდება საშემოსავლო გადასახადთან ერთად, როდესაც კომპანია იღებს მოგებას ბენეფიციარის (კომპანიის დამფუძნებელი, თანადამფუძნებელი) პირად ანგარიშზე.
დივიდენდის გადასახადი ექვემდებარება ყოველთვიურ დეკლარაციას. საგადასახადო აგენტი არის კომპანია და არა ფიზიკური პირი.
იცვლება თუ არა გადასახადის განაკვეთები, თუ აქციონერი არარეზიდენტია?
თუ აქციონერი სხვა სახელმწიფოს საგადასახადო რეზიდენტია, საგადასახადო განაკვეთი ასევე არის 5%.
უცხოური კომპანიებისთვის გადახდილი დივიდენდები იბეგრება 5%-იანი განაკვეთით, თუ საქართველოსა და რეზიდენტობის ქვეყანას შორის დადებული ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ ხელშეკრულებით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული.
არასტანდარტული სიტუაციები დივიდენდების გადახდასა და დაბეგვრასთან დაკავშირებით
დივიდენდების გადახდა შესაძლებელია სხვადასხვა გზით. ეს ასევე აისახება დივიდენდების შემოსავლის დაბეგვრაზე.
ასეთი რთული სიტუაციების ძირითადი მაგალითებია:
- წინა წლების დივიდენდების გადახდა;
- დივიდენდების გადახდა დამფუძნებლების შემადგენლობიდან მიმღების გასვლისას;
- დივიდენდების გადახდა ნატურალური (არაფულადი) ფორმით.
წინა წლების დივიდენდების გადახდა
შეუძლია თუ არა კომპანიას გადაიხადოს დივიდენდები იმ მოგების ხარჯზე, რომელიც მიღებული იყო წინა წლებში, მაგრამ არ იყო გადახდილი ან განაწილებული. ასეთი გადახდები კანონით ნებადართულია. ამავდროულად, მისი განხორციელებისთვის არ არის საჭირო საანგარიშო პერიოდის დასრულებამდე ლოდინი. გადახდის შესახებ გადაწყვეტილებაში აუცილებლად უნდა იყოს მითითებული წელი, რომელზედაც ნაწილდება დივიდენდები.
დივიდენდები დამფუძნებლების შემადგენლობიდან მიმღების გასვლისას
საგადასახადო კოდექსი ითვალისწინებს დივიდენდების გადახდას საწესდებო კაპიტალში მონაწილეობის წილების პროპორციულად. დარჩენილ დამფუძნებლებს შორის მოგების შემოსავლის წილის განაწილებამდე არაპროპორციული გადახდა შესაძლებელია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს გათვალისწინებულია წესდებით, ან ასეთი გადაწყვეტილება გაფორმებულია თავად დამფუძნებლების მიერ.
თანხა, რომელიც აღემატება გადახდის ოდენობას, რომელიც საწესდებო კაპიტალში მონაწილეობის წილის პროპორციულია, არ არის აღიარებული დივიდენდებად გადასახადების ანგარიშსწორებისთვის. ასეთი თანხებისთვის გამოიყენება ფიზიკური პირების საშემოსავლო გადასახადის სხვა განაკვეთები:
● რეზიდენტი ფიზიკური პირის შემოსავალი დაიბეგრება 20%-იანი განაკვეთით;
● არარეზიდენტი ფიზიკური პირის შემოსავალი - 20%.
გადახდა არაფულადი ფორმით
კანონი არ უკრძალავს კომპანიებს დივიდენდების გადახდას ქონების ფორმით.
თუმცა, ასეთი გადახდებისას ყველაფერი სწორად უნდა იყოს გაფორმებული, რომ არ წარმოიშვას დავები საგადასახადო ინსპექციასთან .
დავების თავიდან აცილების მიზნით რეკომენდებულია წესდებაში გათვალისწინებული იყოს დივიდენდების არაფულადი გადახდა ან ამისი დამტკიცება მონაწილეთა საერთო კრების გადაწყვეტილებით.
ამასთან, გადასაცემი ქონების ღირებულება ფულად გამოხატვაში მკაფიოდ უნდა იყოს განსაზღვრული, რათა მის საფუძველზე შესაძლებელი იყოს საშემოსავლო გადასახადის ზუსტად გამოთვლა. დივიდენდების ამ ფორმის შემთხვევაში მიმღები ფიზიკური პირის საშემოსავლო გადასახადს დამოუკიდებლად იხდის.
რა შემთხვევებში არ არის გადასახდელი გადასახადი დივიდენდებზე?
1. „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრული პირების მიერ მიღებული დივიდენდები (გარდა ინდივიდუალური საწარმოსა) გადახდის წყაროსთან არ იბეგრება და არ ჩაითვლება დივიდენდის მიმღები საწარმოს ერთობლივ შემოსავალში.
2. „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის მე-3 პუნქტით გათვალისწინებული პირების მიერ მიღებული დივიდენდები (გარდა ინდივიდუალური საწარმოებისა) გადახდის წყაროსთან არ იბეგრება და არ ჩაითვლება დივიდენდის მიმღები საწარმოს ერთობლივ შემოსავალში.
3. რეზიდენტი ფიზიკური პირის მიერ მიღებული დივიდენდები, რომლებიც იბეგრება გადახდის წყაროსთან, არ ჩაითვლება ამ პირის ერთობლივ შემოსავალში და არ ექვემდებარება შემდგომ დაბეგვრას.
4. 2023 წლის 1 იანვრამდე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წევრების მიერ ამ კოოპერატივებიდან მიღებული დივიდენდები (გარდა „სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის მე-2 პუნქტით გათვალისწინებული საქმიანობით მიღებული მოგებიდან მიღებული დივიდენდებისა), გადახდის წყაროსთან არ იბეგრება და არ ჩაითვლება დივიდენდების მიმღებ პირთა ერთობლივ შემოსავალში.
5. რეზიდენტი საწარმოს მიერ სახელმწიფოსთვის გადახდილი დივიდენდები გადახდის წყაროსთან არ იბეგრება.
6. თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში დივიდენდები თიზ-ის საწარმოსგან გადახდის წყაროსთან არ იბეგრება და აღნიშნული დივიდენდების მიმღები პირის მიერ არ ჩაითვლება მთლიან შემოსავალში.

Налогообложение в Грузии признано одним из самых комфортных для развития бизнеса. Грузинские предприниматели стараются вести максимально прозрачную деятельность, благодаря низким налоговым ставкам, в том числе и на выплату дивидендов.
Дивидендами называют доходы акционеров или дольщиков компании, которые распределяются в зависимости от количества и вида акций или долей, имеющихся во владении.
Как правило, на дивиденды отходит часть прибыли, оставшаяся после уплаты налогов, пополнения резервного фонда, выплаты премий, финансирования в развитие и других приоритетных расходов фирмы. Порядок выплаты и размер дивидендов утверждается на общем собрании учредителей и фиксируется в Уставе компании. Как и любой доход, дивиденды облагаются налогами.
Какова налоговая ставка на дивиденды в Грузии?
Налог на дивиденды в Грузии составляет 5%. Компании должны каждый раз декларировать его при выводе дивидендных средств на счет учредителя. Неважно, резидентами какой страны являются акционеры компании, налоговая ставка при этом остается неизменной.
Дивиденды, которые выплачивает иностранная компания, не облагаются налогом в Грузии только в том случае, если компания уже оплатила этот налог в стране резидентства, и между Грузией и данной страной заключено соглашение об избежании двойного налогообложения.
Существует несколько нестандартных решений по выплатам дивидендов в грузинских компаниях. Налогообложение данных выплат осуществляется в зависимости от способа выплаты дивидендов. Рассмотрим подробнее такие случаи.
Выплата дивидендов с прибыли прошлых лет
Грузинские компании вправе выплачивать дивиденды за счет прибыли, полученной в прошлые годы, но по каким-то причинам невыплаченной ранее. Для этого не нужно дожидаться окончания отчетного периода, достаточно указать в решении о выплате год, за который распределяются дивиденды.
Выплата дивидендов при выходе одного из получателей из состава учредителей
В соответствии с Налоговым кодексом Грузии дивиденды выплачиваются участникам уставного капитала пропорционально долям, указанным в Уставе.
При выходе одного из участников из состава учредителей, необходимо перераспределить доли компании между остальными участниками и внести данные изменения в учредительные документы.
Если этого не сделать, размер выплат, не соответствующий утвержденным параметрам, перестанет считаться дивидендами и будет облагаться налогом как доход физлица со ставкой 20%.
Непропорциональная выплата дивидендов до внесения изменений в учредительные документы все же возможна, правда только в том случае, если это было предусмотрено Уставом компании или такое решение было оформлено протоколом общего собрания учредителей.
Выплата дивидендов в неденежном эквиваленте
Такая форма выплаты дивидендов не запрещена законодательством Грузии. Однако, чтобы избежать лишних споров при проведении налоговой проверки, лучше утвердить возможность имущественной выплаты дивидендов в Уставе компании или протоколом общего собрания учредителей.
Перед тем, как распределять имущество компании в качестве дивидендной выплаты, необходимо провести оценку этого имущества в денежном выражении. На основании полученных сумм будет рассчитан налог на прибыль. НДФЛ при этом получатель будет оплачивать самостоятельно.
Когда не нужно платить налог на дивиденды?
1. Если в состав учредителей компании входит юридическое лицо, при выплате дивидендов не облагаются налогом ни источник выплаты, ни компания-получатель.
2. Дивиденды, полученные физическим лицом-резидентом, облагаются налогом только у источника выплаты. Данная сумма не входит в совокупный доход физического лица и не подлежит налогообложению.
3. Если получателем дивидендов является государство, компания-резидент, выплачиваемая данную сумму, не облагается налогом на дивиденды.
4. Предприятия, находящиеся в свободной индустриальной зоне, освобождены от уплаты налога на дивиденды.
Специалисты Jara Accounting предоставляют услуги по бухгалтерскому и налоговому сопровождению. Запишитесь на бесплатную консультацию, если у вас остались вопросы, связанные с налогообложением в Грузии.