საბუღალტრო აღრიცხვის წარმოება საქართველოში
საგადასახადო ანგარიშგების კორექტულობა და შემდგომი მუშაობის სწორად დაგეგმვა დამოკიდებულია საბუღალტრო აღრიცხვის წარმოების კომპეტენტურობაზე. როდესაც სხვა ქვეყანაში იწყებთ საქმეს, თუ არ იცით კანონმდებლობის ყველა ნიუანსი, საკმაოდ რთულია, გაიგოთ, როგორ უნდა იმოქმედოთ სწორად. ამ სტატიაში მოგიყვებით საქართველოში საბუღალტრო აღრიცხვის წარმოების შესახებ.
როგორ ვაწარმოოთ საბუღალტრო აღრიცხვა საქართველოში?
საქართველოში საბუღალტრო აღრიცხვის ბაზაზე ხორციელდება საგადასახადო და საფინანსო ანგარიშგებების მიწოდება, სტატისტიკური ანგარიშგებები, საბანკო ოპერაციებთან წვდომა, გადასახადების გადახდა და ინვესტიციების მოზიდვა. აღრიცხვის წარმოება შეუძლია შტატში მყოფ ბუღალტერს ან საბუღალტრო სააგენტოს ბუღალტერს აუთსორსზე. შესაძლებელია, თქვენითაც აწარმოოთ საბუღალტრო აღრიცხვა, მაგრამ, ამ შემთხვევაში, უნდა იცოდეთ ქართული ენა და კარგად ერკვეოდეთ საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობის მახასიათებლებში. საქართველოში საბუღალტრო აღრიცხვა წარმოებს ელექტრონულ ბაზებში, სადაც ინტერფეისი მთლიანად ქართულ ენაზეა. ბაზაში მოწოდებულია საქართველოში მიღებული ანგარიშთა გეგმა, რომლის მხოლოდ მცირე ნაწილია ინგლისურად ნათარგმნი.
იმისათვის, რომ აწარმოოთ საბუღალტრო აღრიცხვა, პირველ რიგში, ელექტრონულ პროგრამაში უნდა შეიტანოთ მონაცემები საბანკო ანგარიშის ან სალაროს ოპერაციების შესახებ, რათა გატარებებში აისახოს ყველა პროცესი აქტებისა და ინვოისების შესაბამისად. ვალუტის კონვერტაციის დროსაც კი კომპეტენტური ბუღალტრები ვალდებულნი არიან, შეიტანონ გატარებები საბუღალტრო მონაცემთა ბაზაში. ელექტრონული აღრიცხვის საფუძველზე ყოველთვიურად ფორმდება დეკლარაციები.
დეკლარაციების ძირითადი სახეობები:
• დეკლარაცია მოგების შესახებ;
• საშემოსავლო დეკლარაცია;
• ქონების შესახებ;
• დამატებითი ღირებულების გადასახადის შესახებ;
• საპენსიო;
• საგარეო-ეკონომიკური საქმიანობის მონაცემების შესახებ.
როგორ უნდა წარადგინოთ დეკლარაციები საქართველოში?
დეკლარაცია ბარდება გადასახადის გადამხდელის პირადი კაბინეტის მეშვეობით მოწოდებულ მონაცემებზე დაყრდნობით. დეკლარაციის წარუდგენლობაზე დაწესებულია საჯარიმო სანქციები, მაგალითად, მხოლოდ ერთი დეკლარაციის წარუდგენლობაზე ორგანიზაციას ეკისრება ჯარიმა 50 ლარის ოდენობით. თუმცა საქართველოში საკმაოდ ლოიალურები არიან შეცდომების მიმართ, მოცემული დეკლარაციების კორექტირება ნებადართულია მთლიანი საანგარიშო წლის განმავლობაში. ამიტომ დეკლარაციის წარდგენა და გადასახადების გადახდა უფრო უკეთესიც და იაფიცაა.
იმისათვის, რომ პირადი კაბინეტის მომხმარებელი და პაროლი მიიღოთ, უნდა მიმართოთ შემოსავლების სამსახურს, სადაც მათ გადმოგცემენ იუსტიციის სახლში რეგისტრაციის პროცედურის გავლის შემდეგ. ამის შემდეგ ყველანაირი მიმოწერა თუ ურთიერთქმედება წარიმართება გადასახადების გადამხდელის კაბინეტის მეშვეობით. არსებობს ცხელი ხაზი, რომლის მეშვეობითაც ოპერატორი შეძლებს თქვენ დახმარებას.
საქართველოში მუშაობს რამდენიმე საბუღალტრო პროგრამა, რომლებიც უზრუნველყოფენ ელექტრონული ბაზის წარმოებას, მაგრამ ისინი საკმაოდ მოძველებულია. ჩვენ, მაგალითად, ჩვენთვის და კლიენტებისთვის ცხოვრების გასაადვილებლად ელექტრონულ აღრიცხვას ვაწარმოებთ ქლაუდ გადაწყვეტილებაში balance.ge. ეს ქლაუდ ბუღალტერიის წარმოებისთვის შექმნილი საიტი მაქსიმალურად ამარტივებს ანგარიშებთან, დეკლარაციებთან და გადასახადებთან მუშაობას. ქლაუდ გადაწყვეტილების მთავარი უპირატესობებია: მსოფლიოს ნებისმიერი წერტილიდან მონაცემებზე წვდომა და კომერციული აღრიცხვის სრულყოფილი ფუნქციონირება, რაც შესაძლებლობას აძლევს ბუღალტერიაში გამოუცდელ მენეჯერსაც კი, გაერკვეს საგადასახადო და ფინანსურ აღრიცხვებში.დამოუკიდებლად გარკვევა საქართველოს კანონმდებლობის ყველა მახასიათებელში, რომლებიც დაკავშირებულია საბუღალტრო აღრიცხვის წარმოებასთან, საკმაოდ რთულია, ამიტომ უმჯობესია, მიმართოთ სპეციალისტს. დატოვეთ განაცხადი ჩვენს საიტზე და მიიღეთ უფასო კონსულტაცია.

Ведение бухгалтерии в Грузии
От грамотного ведения бухгалтерии зависит корректность налоговой отчетности и верное планирование дальнейшей работы. Когда вы открываете свое дело в другой стране достаточно сложно понять, как правильно действовать если не знаете всех нюансов законодательства. В данной статье мы расскажем вам о ведение бухгалтерии в Грузии.
Как вести бухгалтерский учет в Грузии?
На базе бухгалтерского учета в Грузии осуществляется подача налоговой и финансовой отчетности, статистики, доступ к банковским операциям, уплата налогов и привлечение инвестиций. Вести учет может бухгалтер, который находится в штате или специалисты из бухгалтерского агентства на аутсорсе. Если вы самостоятельно решили вести бухгалтерию, то это тоже возможно, но стоит понимать, что для этого нужно знать грузинский язык и хорошо знать все особенности налогового законодательства Грузии, следить за всеми изменениями и новшествами. Ведение бухгалтерии в Грузии ведется в электронных базах, интерфейс которых полностью на грузинском языке. В основе базы находится грузинский план счетов, лишь некоторая часть которых переведена на английский.
Чтобы начать вести бухгалтерский учет вам в первую очередь нужно будет внести все данные об операциях по расчетному счету или кассе  в электронную программу, отразить все процессы в актах и накладных в форме соответствующих проводок. Даже на конвертацию валюты грамотные бухгалтеры обязаны вносит проводки в учетную базу. На основании данных электронного учета ежемесячно формируется декларации.
Основные виды деклараций:
• Декларация о прибыли;
• Подоходная декларация;
• Об имуществе;
• О налоге на добавленную стоимость;
• Пенсионная;
• Данные о внешнеэкономической деятельности.
Как подавать декларации в Грузии?
Декларация подается на основании данных, которые будут предоставлены через ваш личный кабинет налогоплательщика. За неподачу декларации есть штрафные санкции, например, за неподачу всего одной декларации для организации предусмотрен штраф в 50 лари. Но в Грузии достаточно лояльно относятся к ошибкам и разрешают корректировать данные декларации в течение всего отчетного года. Поэтому дешевле и лучше подать декларацию и платить налог, чем этого не делать.
Чтобы получить логин и пароль от личного кабинета вам нужно будет обратиться в налоговую, где вам их предоставят после прохождения процедуры регистрации в Доме Юстиций. В дальнейшем вся переписка и взаимодействие с налоговой будет проходить через кабинет налогоплательщика. Существует горячая линия , где оператор может вам помочь.
В Грузии работает несколько программ через которые ведется электронная база, но они достаточно устаревшие. Например мы, чтобы облегчить жизнь себе и нашим клиентам ведем электронный учет через облачное решение balance.ge. Это сайт для ведения облачной бухгалтерии, который максимально упрощает работу с отчетами, декларациями и налогами. Основные преимущества облачного решения ‒ доступ к данным из любой точки мира и полноценный функционал коммерческого учета, который позволяет даже неопытному в бухгалтерии менеджеру понимать налоговые и финансовые отчеты.
Самостоятельно разобраться во всех особенностях законодательства Грузии, связанными с ведением бухгалтерского учета, достаточно сложно, поэтому лучше обратиться к специалистам. Оставляйте заявку у нас на сайте, чтобы получить бесплатную консультацию.