ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში საქართველოს თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები წარმოადგენს შესანიშნავ მიმართულებას ევროპისა და დსთ-ის ბიზნესმენებისთვის. ასეთი ინტერესის ერთ-ერთ მთავარ ფაქტორს წარმოადგენს ქვეყნის ლოიალური საგადასახადო პოლიტიკა. ამას გარდა, პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს საქართველოს თიზ-ში იზიდავს ქვეყნის მოსახერხებელი ადგილმდებარეობა აზიასა და ევროპას შორის, პირდაპიი გასავალი საზღვაო გზებზე, განვითარებული ინფრასქტრუქტურა და დაბალი საოპერაციო ხარჯები.
როგორი თიზ არსებობს საქართველოში?
სულ 3 თავისუფალი ინდუსტრიული ზონაა საქართველოში. ისინი განთავისებულია საქართველოს ორ უმსხვილეს ქალაქში- თბილისსა და ქუთაისში და ასევე საპორტო ქალაქ ფოთში.
ჰუალიანგ ქუთაისის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა
ჰუალინგის თიზ განთავსებულია საქართველოს სიდიდით მეორე ქალაქში- ქუთაისში, ამ ტერიტორიაზე კომპანიის მფლობელობაშია 36 ჰექტარი. ქუთაისის ჰუალინგის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა ქვეყნის შიგნით მნიშვნელოვანი სამრეწველო და სავაჭრო ცენტრია. ტრანსპორტირებისთვის განკუთვნილი ინფრასტრუქტურები საკმაოდ ახლოსაა განთავსებული ერთმანეთთან: საერთაშორისო აეროპორტი 19 კმ-შია, ფოთის საზღვაო პორტი - 95კმ-ში, დედაქალაქი თბილისი - 210 კმ-ში
ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა
კომპანია განთავსებულია საპორტო ქალაქ ფოთში. საერთო ფართობი, რომელსაც ფოთის თიზ იკავებს, შეადგენს 300 ჰექტარს. მისი დაარსებიდან ( 2010 წ) დღემდე ფოთის თიზ რჩება ქვეყნის ყველაზე დიდ კომპანიად. ამ ზონის დიდი პლუსია რკინიგზასთან პირდაპირი წვდომა, რადგან შესაძლებელია, ვაგონების გადმოტვირთვა საავტომობილო ტრანსპორტირების გარეშე. ამას გარდა, ინვესტორთათვის ფოთს აქვს ლიცენზიებისა და შესაძლებლობების გრძელი ჩამონათვალი.
თბილისის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა
დედაქალაქის ერთადერთი თიზ იკავებს 170000 კვ.მ-ს. იგი შეიქმნა 2015 წელს და შედგება შემდეგი ლოკაციებისგან: ვირტუალური ოფისები, 28 ინდუსტრიული, თავისუფალი მიწის ნაკვეთი, რომლებიც განკუთვნილია მოიჯარე კომპანიების მოთხოვნათა დასაკმაყოფილებლად.
როგორი საგადასახადო ტარიფები მოქმედებს საქართველოს თიზ-ში?
საქართველოს თავისუფალი ეკონომიკური ზონების ტერიტორიაზე იბეგრება 2 ძირითადი გადასახადით. პირველი, საქონლის რეალიზაციიდან/საქართველოს რეზიდენტებზე გაწეული მომსახურებიდან მიღებული შემოსავლის გადასახადი, ამ შემთხვევაში, განაკვეთი შეადგენს 4%-ს. მეორე - საშემოსავლო. გაცემული ხელფასები იბეგრება 20%-ით. ამასთან ერთად, თუ ხელფასი გაიცემა ქვეყნის არარეზიდენტზე, საშემოსავლო გადასახადის გადამხდელია კომპანია, თუმცა თუ პირი საქართველოს მოქალაქეა, იგი თავად იხდის საშემოსავლო გადასახადსა და საპენსიო შენატანს.აგრეთვე, კომპანიას უჩნდება ვალდებულება, წყაროსთან დაბეგროს საქართველოს არარეზიდენტებისგან მომსახურების შეძენის შემთხვევაში. თუ მომწოდებელ ქვეყანასთან საქართველოს დადებული აქვს ხელშეკრულება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ, გადასახადი არ გადაიხდება.ყველა დანარჩენი გადასახადი - მოგების, დივიდენდების განაწილების (შეუზღუდავად, წლის განმავლობაში), დღგ-ს, საზღვარგარეთიდან თიზ-ში ნედლეულის ან მზა პროდუქციის იმპორტის, თიზ-დან საზღვარგარეთ ნედლეულის ან მზა პროდუქტის ექსპორტის და ქონების გადასახადები შეადგენს 0%-ს.
რა სახის საქმიანობის რეალიზებაა შესაძლებელი თიზ-ში?
- საქართველოს ადგილმდებარეობა იდეალურია საერთაშორისო ვაჭრობისთვის, ამიტომ ექსპორტი და იმპორტი ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური მიმართულებაა თიზ-თვის;
- შეიძლება პროდუქციის წარმოება და გადამუშავება. ამის მერე ის მიიღებს სერთიფიკატს „Made in Georgia” და შესაძლებელი იქნება მისი ექსპორტი დაბეგვრის გარეშე. ასევე მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რომ ექსპორტი დაშვებულია მხოლოდ იმ ქვეყნებში, რომლებმაც მოაწერეს შეთანხმებას საქართველოსთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ;
- შესაძლებელია, ასევე, მომსახურების გაწევა, განსაკუთრებით, IT ტექნოლოგიების სფეროსა და კონსალტინგში.
როგორ გავხსნათ კომპანია თიზ-ში?
შეავსეთ განაცხადი ჩვენს საიტზე და მიიღეთ უფასო კონსულტაცია თქვენთვის საინტერესო ყველა საკითხზე. კომპანია Jara Accounting წარმოადგენს საქართველოს თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის ოფიციალურ პარტნიორსა და წარმომადგენელს. ჩვენ დაგეხმარებით თიზ-ში კომპანიის დარეგისტრირებაში, საბანკო ანგარიშის გახსნასა და საბუღალტრო აღრიცხვის წარმოებაში.

Свободные индустриальные зоны Грузии
В течение последних нескольких лет свободные индустриальные зоны Грузии являются перспективным направлением для бизнесменов из СНГ и Европы. Одним из факторов такого интереса, безусловно, является лояльная налоговая политика. Кроме того прямые иностранные инвестиции в СИЗ Грузии привлекает: удобное расположение между Европой и Азией, прямой выход к морским путям, развитая инфраструктура и низкая стоимость операционных расходов.
Какие СИЗ есть в Грузии?
Всего есть 3 свободные индустриальные зоны Грузии. Расположены они в двух самых крупных городах страны Тбилиси, Кутаиси, а также в портовом городе Поти.
Свободная индустриальная зона Хуалинг Кутаиси
СИЗ Хуалинг расположена в Кутаиси – втором по величине городе Грузии, на территории в 36 гектаров принадлежащей компании. Свободная индустриальная зона Хуалинг Кутаиси – это важный промышленный и торговый центр внутри страны. Все инфраструктуры для транспортировки достаточно близко расположены: международный аэропорт в 19 км, морской порт Поти в 95 км и автобан, связывающий компанию с Тбилиси в 210 км.
Свободная индустриальная зона Поти
Компания расположена в Поти, который является портовым городом. Общая площадь СИЗ Поти составляет 300 гектаров. Со дня основания в 2010 году и до сегодняшнего дня СИЗ Поти остается самой большой в стране. Большой плюс этой зоны – прямой доступ к железной дороге, можно разгружать вагоны без автотранспортировки. Кроме того, в Поти самый большой перечень лицензий и возможностей для инвесторов.
Свободная индустриальная зона Тбилиси
Единственная СИЗ в столице занимает площадь 170.000 кв.м. Появилась в 2015 году и состоит из локаций виртуальных офисов, и 28 индустриальных, свободных участков земли, которые предназначены для удовлетворения требований компаний-арендаторов.
Какие налоговые ставки действуют на территории СИЗ Грузии?
На территории свободных экономических зон Грузии взимаются 2 основных  налога. Первый – это налог на выручку от реализации товаров/оказания услуг резидентам Грузии, который составляет 4%. Второй налог – подоходный, то есть на заработную плату в размере 20%. При этом если заработная плата выплачивается нерезидентам страны – подоходный налог платит компания, если гражданам Грузии подоходный налог и пенсионный взнос платит сам работник.
Также у компании возникает обязанность по уплате налога у источника при покупке услуг у нерезидентов Грузии, при этом если со страной поставщиком у Грузии заключено соглашение об избежании двойного налогообложения, – налог не платится.
Все остальные налоги такие как налог на прибыль, налог на распределение дивидендов (неограниченно, в течение года), НДС, налог на импорт сырья или готовой продукции из зарубежной страны в СИЗ, налог на экспорт сырья или готовой продукции из СИЗ в зарубежные страны и налог на имущество составляет – 0%.
Какие виды деятельности могут быть реализованы в СИЗ?
• Расположение Грузии идеально подходит для международной торговли, поэтому экспорт и импорт это одно актуальных направлений для СИЗ;
• Можно производить и обрабатывать продукцию. Она получит сертификат “Made in Georgia” и ее можно будет импортировать по беспошлинной системе. Важно знать, что импорт возможен только в страны, которые подписали соглашение о свободной торговле с Грузией;