გადასახადები საქართველოში. საგადასახადო სისტემის უპირატესობები, შეღავათიანი მცირე ბიზნესის სტატუსი საქართველოში
683
4/27/2023
დღეისათვის მრავალი ქვეყნიდან ჩამოსული მეწარმე ირჩევს საქართველოში ბიზნესის  დარეგისტრირებას, დაბალი გადასახადებისა და ბიზნესის ხელშეწყობის სხვადასხვა სახელმწიფო პროგრამების გამო. რაც თავისმხრივ ხელს უწყობს ბიზნესის განვითარებას.
მსოფლიო ბანკის «Doing Business»-ის რეიტინგში საქართველო ბიზნესის კეთების სიმარტივით მსოფლიოში მე-7 ადგილს იკავებს. ასეთი მაღალი შედეგი დიდწილად განპირობებულია ხელსაყრელი საგადასახადო სისტემის წყალობით.
2005 წელს საქართველოში განხორციელდა საგადასახადო რეფორმა, რის შედეგადაც 22 სახის გადასახადიდან კოდექსში მხოლოდ 6 სავალდებულო გადასახადი დარჩა:
საშემოსავლო გადასახადი - 20%;
დამატებული ღირებულების გადასახადი - 18%;
მოგების გადასახადი - 15%;
იმპორტის გადასახადი (საბაჟო გადასახადი) - 0%, 5% ან 12%;
ქონების გადასახადი - 1%-მდე;
აქციზის გადასახადი – განისაზღვრება საქონლისა და მომსახურების სახეობის მიხედვით.
დაბალი გადასახადების გარდა, საქართველოში დარეგისტრირებული კომპანიები კონკრეტული სტატუსის შესაბამისად, სარგებლობენ შეღავათიანი დაბეგვრის რეჟიმით.  რაც მათ საშუალებას აძლევს შეიმსუბუქონ საგადასახადო ტვირთი. სტატუსს ანიჭებს შემოსავლების სამსახური კომპანიის იურიდიული ფორმის, საქმიანობის სახეობისა და წლიური ბრუნვის მიხედვით.
შეღავათიანი საგადასახადო რეჟიმი ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის
მიკრო ბიზნესის სტატუსი. თუ ინდივიდუალური მეწარმე მუშაობს დაქირავებული თანამშრომლების გარეშე, ხოლო წლიური შემოსავალი არ აღემატება 30 000 ლარს, ასეთ მეწარმეს შეიძლება მიენიჭოს მიკრო ბიზნესის სტატუსი. მიკრო ბიზნესი  მთლიანად გათავისუფლებულია საგადასახადო ტვირთისაგან. მიკრობიზნესის სტატუსის მქონე ინდივიდუალური მეწარმე ვალდებულია აწარმოოს ბუღალტრული აღრიცხვა და წარადგინოს წლიური საგადასახადო დეკლარაცია დადგენილ თარიღამდე.
მცირე ბიზნესის სტატუსი. ეს საგადასახადო სტატუსი ყველაზე გავრცელებულია და ენიჭება 500 000 ლარამდე წლიური შემოსავლის მქონე ინდივიდუალურ მეწარმეს.გადასახადის განაკვეთი შემოსავლის მხოლოდ 1%-ია.
მიკრობიზნესისგან განსხვავებით, მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე ინდივიდუალურ მეწარმეს უფლება აქვს დაიქირავოს პერსონალი. მან უნდა აწარმოოს სათანადო აღრიცხვა და წარადგინოს ყოველთვიური საგადასახადო დეკლარაცია საანგარიშო მოხსენების მომდევნო თვის 15 რიცხვამდე.
თუ მეწარმის წლიური შემოსავალი 500 000 ლარს აღემატება, მცირე ბიზნესის სტატუსი მას რჩება მომდევნო 2 წლის განმავლობაში, მაგრამ გადასახადის განაკვეთი 3% - მდე გაიზრდება.
ფიქსიერბული გადასახადის გადამხდელის სტატუსი. განკუთვნილია მეწარმეებისთვის, რომლებიც ეწევიან გარკვეული ტიპის საქმიანობას როგორიცაა (მანიკურის სპეციალისტი, სტილისტი, მასაჟისტი, დალაქი, მანქანის მომსახურების სპეციალისტი, მცხობელი), რომელთაგან თითოეულს აქვს ფიქსირებული გადასახადის განაკვეთი. ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელი ვალდებულია გადაიხადოს გადასახადი ყოველი თვის მე-15 დღემდე. თუ მეწარმე დროებით არ მუშაობს, მან შეუძლია მიმართოს შემოსავლების სამსახურს და დროებით შეაჩეროს ფიქსირებული გადასახადის გადახდა.
საგადასახადო დეკლარაციის რეგისტრაცია. საქართველოში რეგისტრირებულ ყველა ბიზნესს უწევს საგადასახადო დეკლარაციის შევსება, რაც გარკვეულ სირთულეებთან შეიძლება იყოს დაკავშირებული. Jara Accounting- ი გთავაზობთ საგადასახადო დეკლარაციის დროულად მომზადებასა და წარდგენაში დახმარებას, ასევე საგადასახადო ტრენინგ სერვისებს, რისი წყალობითაც ყველა მეწარმე შეძლებს დამოუკიდებლად წარადგინოს სწორი მონაცემები პირველივე მცდელობისას და თავიდან აიცილოს ჯარიმები.
უცხო ქვეყნის მოქალაქის მიერ ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია. საქართველო ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი ქვეყანაა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის ბიზნესის დასაწყებად.  საქართველოში ინდმეწარმის დარეგისტრირების შემთხვევაში შეგილიათ იცხოვროთ მსოლფიოს ნებიმსიერ ქვეყანაში და გადასახადები დისტანციურად გადაიხადოთ, მაშინაც კი, თუკი თქვენი საბანკო ანგარიშები სხვა იურისდიქციაშია დარეგისტრირებული. ასეთ შემთხვევაში, ინდივიდუალურ მეწარმეს გადასახადების გადახდა მესამე პირის მეშვეობით მოუწევს. სურვილის შემთხვევაში, ჯარა ექაუნთინგი დაგეხმარებათ დისტანციურად გადაიხადოთ გადასახადები.
შედარებითი ცხრილი: დაბეგვრის რეჟიმი $30 000 შემოსავლის მოქნე ბიზნესისთვის საქართველოში და ევროპის ქვეყნებში
Ქვეყანა
წლიური შემოსავალი აშშ დოლარში
გადასახადის განაკვეთი პროცენტებში
საგადასახადო ტვირთი წელიწადში აშშ დოლარში
სხვა შენატანები წელიწადში პროცენტულად
სხვა შენატანები წელიწადში აშშ დოლარში
წმინდა შემოსავალი წელიწადში
საქართველო (მცირე ბიზნესი)
30 000
1%
300
გათავისუფლებულია
0
29 700
სერბეთი
10% (შემოსავლები-ხარჯები)
1909 წ.5
მინიმალური ხელფასით 37,5%.
905
27 186
ჩეხეთი
ფიქსირებული თანხა
2954.4
27 046
ლიტვა
15% ( შემოსავალი-ხარჯები). ინდივიდუალური მეწარმეების არჩევით, შემოსავლის 30% შეღავათიანია. ხარჯები 10000 დოლარია
1328.25
19.5%გათავისუფლებულია
2145 წ
26 527
ბულგარეთი
15%
4500
-
25 500
პოლონეთი
4 470
ფიქსირებული თანხა პირველი 2 წლის განმავლობაში
1,800 (შეღავათების ჩათვლით)
23 730
ლატვია (თვითდასაქმებული პირი
20% (ექვემდებარება 10,000 აშშ დოლარის ხარჯების გამოკლებას)
4000
37,07% 500 ევროდან (597,35 აშშ დოლარი) და 5% სხვაობა მიღებულ შემოსავალსა და 500 ევროს (597,35 აშშ დოლარი) 10,000 აშშ დოლარის ხარჯების გამოკლებით.
2850.48
23149,52
ესტონეთი
20% (ექვემდებარება 10,000 აშშ დოლარის ხარჯების გამოკლებას + 33% სოციალური გადასახადს + 6,000 ევრო დაუბეგრავი შემოსავალი
1 575
2% (დაგროვებითი პენსია) + 33% სოციალური გადასახადი შემოსავლის ოდენობაზე გამოქვითვით
4 355
23 070
მონტენეგრო
9% + დამატება. გადასახადი 13%
2135.7 (ექვემდებარება ხარჯების 30%-ის დაკლებას და დამატებით გადასახადს 13%).
ქვეყნის საშუალო ხელფასის 33.8%.
5684.72
22179,58
შპს-სთვის შეღავათიანი საგადასახადო რეჟიმი
თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები. საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედებს თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმით.  ასეთი ზონები სამ რეგიონშია გახსნილი : თბილისში, ქუთაისსა და ფოთში. თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში მდებარე საწარმოებს აქვთ შემდეგი უპირატესობები:
საშემოსავლო გადასახადი - 0%;
დივიდენდის გადასახადი - 0%;
დამატებული ღირებულების გადასახადი - 0%;
ქონების გადასახადი - 0%;
საქართველოში საქონლის ყიდვა-გაყიდვის შემთხვევაში გადასახადი იქნება ფაქტობრივი შემოსავლის 4%.
ვირტუალური ზონის სტატუსი. ვირტუალური ზონის სპეციალური სტატუსის მიღება შეუძლიათ საქართველოში მოქმედ საინფორმაციო ტექნოლოგიების კომპანიებს, რომლებიც ქვეყნის იურისდიქციაში ქმნიან პრუდქტს, ხოლო რეალიზაციას ახდენენ მის საზღვრებს გარეთ. ასეთ შემთხვევაში მეწარმეები ყველა გადასახადისგან თავისუფლდებიან, გარდა დივიდენდის გადასახადისა, რომლის განაკვეთი 5%ს შეადგენს.
საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი. ასეთი შეღავათიანი პროგრამა დიდი ბრუნვის მქონე კომპანიებისთვის იქნება საინტერესო.საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის მისაღებად ბიზნესი საქართველოში უნდა იყოს რეგისტრირებული და მისი აქციონერების 50%-ს უნდა ჰქონდეს არარეზიდენტის სტატუსი. ამასთან, გასათვალისწინებელია შეზღუდვები კომპანიის მინიმალურ სამუშაო გამოცდილებისა და საქმიანობის მიხედვით. საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი გაძლევთ უფლებას ისარგებლოთ შემდეგი შეღავათებით:
საშემოსავლო გადასახადი — 5% (ნაცვლად 20%);
მოგების გადასახადი — 5% (ნაცვლად 15%);
გადასახადი დივიდენდებზე - 0% (ნაცვლად 5%).
გარდა ამისა, საქართველოში მოქმედებს კაპიტალის დაბეგვრის ესტონური მოდელი, რაც მოგების გადსახადისგან ათავისუფლებს  კომპანია ახორციელებს მიღებული მოგების რეინვესტიციას საწარმოს განვითარებაში.
გადასახადების დაბალი განაკვეთები, მარტივი საკანონმდებლო ბაზა და ბიზნესის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამები  საქართველოს ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველ ქვეყნად აქცევს ბიზნესის განვითარებისთვის. აქ ბიზნესის კეთება მარტივია და სახელმწიფოს მთელი ძალისხმევა მიმართულია სამეწარმეო საქმიანობის განვითAრებისკენ.
თუ საქართველოში ბიზნესის კეთება გადაწყვიტეთ ან გაგიჩნდათ შეკითხვა საგადასახდო დაბეგვრასთან ან/და ფინანსებთან დაკავშირებით, Jara Accounting-ის სპეციალისტები მზად არიან დაგეხმარონ.

Today, entrepreneurs from across the world are choosing to open their companies in Georgia. The country has low tax rates and a variety of government programs promoting business growth. In the World Bank's Ease of Doing Business ranking, Georgia ranks 7th in the world. Such a high result is largely due to the favorable system of taxation.
In 2005, Georgia held a tax reform, retaining only 6 mandatory payments out of 22:
Personal income tax - 20%
Value-added tax - 18%
Profit (corporate) tax - 15%
Import tax - 0%, 5%, or 12%
Property tax - up to 1%
Excise duty - variable amount depending on the type of goods and services
In addition to low tax rates, Georgian companies are actively using preferential taxation statuses to optimize their tax burden. The statuses are assigned by the revenue service depending on the company's legal form, type of activity, and annual turnover.
Preferential tax treatment for individual entrepreneurs
Micro Business Status. If the individual entrepreneur doesn't have any employees, and their annual income doesn't exceed 30,000 GEL, they may receive the status of micro business, meaning complete exemption from the tax burden. An individual entrepreneur with the status of a micro business is required to keep accounting records and file an annual tax return by the due date.
Small Business Status. This tax status is considered the most in-demand and is assigned to an individual entrepreneur with an annual income of up to 500,000 GEL. The tax rate is only 1%.
Unlike micro businesses, small business owners are allowed to hire employees. They are required to keep proper accounting and file a monthly tax return by the 15th day of the month following the reporting one.
If the entrepreneur's annual income exceeds 500,000 GEL, they will retain the small business status for the next 2 years but with a 3% tax rate.
Flat Taxpayer Status. Another special tax regime is intended for entrepreneurs engaged in specific lines of business (nail artist, stylist, massage therapist, hairdresser, car service specialist, baker), each of which has a flat tax rate. A flat taxpayer is required to pay taxes by the 15th day of each month. If the entrepreneur is temporarily not working, they should apply to the revenue service with a request for tax exemption for this period.
Tax declaration registration. Business owners in Georgia often have difficulty filling out tax declarations. Jara Accounting helps to prepare and file a tax declaration on time and also offers services training entrepreneurs to file tax declarations, allowing them to independently submit correct data on the first try and without penalties.
Company opening by foreign nationals. Georgia is one of the most attractive countries for registering as individual entrepreneur by a foreign citizen. You can live anywhere in the world while running a Georgian company, and even your bank account can be registered in another jurisdiction. Such a company will be able to pay taxes via third parties. In this case, the bank fills in the identification code of the organization for which the tax is paid.
The preferential taxation system for small businesses allows Georgian companies to take leading positions in terms of annual income compared to other European representatives.
Сomparison table showing the net annual income of entrepreneurs in several European countries with annual revenue of $30,000.
A
Country | Annual revenue, USD | Tax rate, % | Tax burden per year, USD | Other fees per year, % | Other fees per year, USD | Net annual income |
Georgia (small business) | 30,000 | 1% | 300 | None | 0 | 29,700 |
Serbia | 30,000 | 10% (income-expenses) | 1909.5 | 37.5% at minimum wage | 905 | 27,186 |
Czech Republic | 30,000 | Flat amount | 2954.4 | None | 0 | 27,046 |
Lithuania | 30,000 | 15% (income-expenses). By the entrepreneur's choice, 30% of income is tax-exempt. Expenses are $10,000 | 1328.25 | 19.5% | 2,145 | 26,527 |
Bulgaria | 30,000 | 15% | 4,500 | None | - | 25,500 |
Poland | 30,000 | 15% | 4,470 | Flat amount in the first 2 years | 1,800 (with allowances) | 23,730 |
Latvia(self-employed | 30,000 | 20% (including a $10,000 expenses deduction) | 4,000 | 37.07% of €500 ($597.35) and 5% of the difference between the income earned and €500 ($597.35) minus $10,000 expenses | 2850.48 | 23,149.52 |
Estonia | 30,000 | 20% (including a $10,000 expenses deduction + 33% social tax + €6,000 of non-taxable income) | 1,575 | 2% (funded pension) + 33% social income tax with deductions | 4,355 | 23,070 |
Montenegro | 30,000 | 9% + additional 13% tax | 2,135.7 (including 30% expenses deduction and 13% additional tax) | 33.8% of the national average wage | 5,684.72 | 22,179.58 |
Preferential tax treatment for LLCs
Free Industrial Zones. Free industrial zones operate in Georgia with a special tax regime. At the moment, such zones are open in three regions: Tbilisi, Kutaisi, and Poti. Companies based in Free Industrial Zones receive the following benefits:
Profit tax - 0%
Additional dividend payments - 0%
Value-added tax - 0%
Property tax - 0%
When purchasing and selling goods in Georgia, the tax will be 4% of the actual revenue.
Virtual Zone Status. Georgia-operating companies in the sphere of information technology can receive a special status of a Virtual Zone. After that, the business will be exempt from paying profit tax and VAT on selling products or services outside of Georgia, as well as the export customs duty.
The company will also be issued an electronic certificate confirming its right to preferential tax payment. In fact, the company will only need to pay a tax on dividends equal to 5%.
International Company Status. This preferential program will be of interest to companies with a high amount of taxation. To receive the International Company Status, the business must be registered in Georgia with 50% of its shareholders not being Georgian residents. At the same time, restrictions on the minimum operation period of the company and its line of activity should be considered. The International Company Status grants the following benefits:
Tax withholding on employee income - 15% (instead of 20%)
Profit tax - 5% (instead of 15%)
Dividend tax - 0% (instead of 5%)
Moreover, Georgia has an economic model of capital reinvestment, in which the income tax is not levied if capital gains are reinvested in business development.
Low tax rates, supportive legislation, and preferential government programs make Georgia one of the most attractive countries for growing your company. Doing business here is simple, and all the efforts of the government are aimed at further developing entrepreneurship in the country.
If you've decided to open a company in Georgia or have questions concerning finances and taxation, the experts at Jara Accounting will help you understand the intricacies of Georgian legislation and take care of the burdens of registering and supporting your business.